Strona główna
Budownictwo
Tutaj jesteś

Jakie domy są najtańsze w budowie?

1 listopada 2023 Jakie domy są najtańsze w budowie


Budowa domu to jedno z największych wyzwań – również finansowych, które czeka każdego inwestora marzącego o własnym domu. Wybór odpowiedniego projektu oraz materiałów budowlanych stanowią klucz do sukcesu, szczególnie gdy przed naszymi oczami staje cel budowy niskobudżetowego domu. Jednakże, w znalezieniu takiego rozwiązania należy poszukiwać nie tylko właściwego projektu w kontekście bryły i metrażu, ale także biorąc pod uwagę zastosowane materiały budowlane.

W zależności od wielu czynników, takich jak wielkość, bryła, materiały czy standard wykończenia, koszt budowy domu może być bardzo różny.

Domy jednokondygnacyjne

Domy jednokondygnacyjne należą do grupy obiektów, które można wybudować naprawde tanio. Oczywiście mowa tu o obiektach o prostej, ekonomicznej bryle oraz powierzchni zabudowy do około 100 m2. Ograniczając liczbę kondygnacji, redukujemy koszty materiałów budowlanych potrzebnych do wzniesienia ścian oraz nie musimy wykonywać drogiego stropu oraz schodów. Aby oszczędności były odczuwalne, warto zrealizować dach jednospadowy, dwuspadowy lub płaski. Dzięki niewielkiej kubaturze domu, zyskamy też docelowo na kosztach eksploatacji czyli wydatkach na ogrzewanie. Jeśli zależy nam na obniżeniu kosztów, nie tracąc przy tym na powierzchni użytkowej, warto zdecydować się na dom bez garażu. Wiatę lub garaż – możemy wybudować później jako obiekt wolnostojący lub “dokleić” do istniejącego już budynku. Trzeba to jednak przewidzieć już na etapie wyboru projektu, aby ściana dedykowana do zbliźniaczenia z garażem lub wiatą – była ślepa, tj. pozbawiona okien.

Domy z poddaszem użytkowym

Domy z poddaszem użytkowym także nie muszą być drogie w realizacji. Wystarczy, że kupimy projekt domu parterowego o nieskomplikowanej bryle pokrytej dwuspadowym dachem. Na budowę domu z poddaszem wydamy nieco więcej niż na dom parterowy o tej samej powierzchni zabudowy, jednakże dzięki poddaszu – zyskujemy dodatkową przestrzeń użytkową. Dom poddaszowy wymaga inwestycji w strop oraz w schody, ale z drugiej strony – koszt wykonania fundamentów może okazać się sporo mniejszy niż w budynku parterowym. Czemu tak się dzieje? Otóż, aby uzyskać powierzchnię użytkową wynoszącą np. 100 m2, fundamenty w domu parterowym zajmą podobną powierzchnię. Natomiast w domu z poddaszem o powierzchni użytkowej wynoszącej około 100 m2 – fundamenty zajmą powierzchnię około 80 m2.

Domy z niedrogich materiałów budowlanych

Ekonomicznym rozwiązaniem będzie na pewno zastosowanie niedrogich materiałów budowlanych. Jednym z nich jest popularny beton komórkowy, potocznie zwany gazobetonem. W porównaniu do pustaków ceramicznych czy cegły – jest nie tylko łatwiejszy w obróbce, ale także korzystniejszy cenowo. Można także wybrać rozwiązanie oparte na szkielecie drewnianym, którego cena może być porównywalna do budowy w tradycyjnej technologii murowej. Istotnym elementem jest także pokrycie dachowe oraz konstrukcja dachu. Jeśli zdecydujemy się na blachę, blachodachówkę lub podobny lekki materiał, to konstrukcja więźby będzie “odchudzona” i nie będzie konieczności stosowania deskowania. Ważnym elementem jest także stolarka otworowa, która – jeśli szukamy oszczędności – powinna opierać się na prostych kształtach. Okna trójkątne, okrągłe czy trapezowe – znacznie podwyższą cenę. Nie bez znaczenia są także systemy okuć, odpowiadające za otwieranie drzwi balkonowych. Najtańszą opcją jest system otwierany lub uchylno-otwieralny, a najdroższą – drzwi przesuwne w systemie HST. Marząc jednak o drzwiach przesuwnych, możemy wybrać opcję slide, która co prawda jest droższa niż tradycyjny system, ale sporo tańsza niż HST.

Wykończenie domu – zarówno to wewnętrzne jak i zewnętrzne to znacząca część wartości całej inwestycji. Planując budowę taniego domu, warto skrupulatnie prześledzić ofertę rynkową, gdyż możemy znaleźć wiele tańszych zamienników, które wcale nie muszą drastycznie odbiegać jakością czy parametrami technicznymi. Bez problemu znajdziemy płytki elewacyjne łudząco przypominające klinkier oraz panele drewnopodobne – prawie identyczne jak elewacyjne deski drewniane. Także wewnątrz możemy poczynić wiele oszczędności szukając tańszej glazury, terakoty, armatury i elementów na wykończenie podłóg.

Domy przemyślane funkcjonalnie

Ergonomia wnętrza ma niezwykłe znaczenie, gdyż dobrze zaplanowana przestrzeń pozwala na wygenerowanie większej użytkowej powierzchni potrzebnej wszystkim domownikom. Ważne, aby maksymalnie zredukować ciągi komunikacyjne, na korzyść potrzebnych pomieszczeń. Dzięki temu, już na niewielkiej powierzchni wygospodarujemy komfortowe mieszkanie dla 3-4 osobowej rodziny. Warto więc zaufać doświadczeniu i wiedzy fachowców i poszukać odpowiedniego projektu gotowego. Posiłkując się wyszukiwarką zaawansowaną, będziemy mieli możliwość narzucenia interesujących nas parametrów uwzględniających liczbę kondygnacji, liczbę sypialni i łazienek, kształt i kąt dachu, aby docelowo znaleźć bazę interesujących nas projektów. Przy dużej większości domów podane są także orientacyjne koszty budowy w stanie surowym zamkniętym, które zobrazują nam potrzebny budżet

Koszt budowy domu zależy między innymi od wielkości budynku, skomplikowania bryły i dachu, wykorzystanych materiałów budowlanych i ergonomii wnętrza. Jeśli szukamy oszczędności to wybierzmy taki projekt, który będzie miał niewielką powierzchnię, prostą bryłę, nieskomplikowany dach i dobrze zaplanowaną przestrzeń. Dokładając do tego niedrogie materiały budowlane i wykończeniowe – wybudujemy tani i komfortowy dom dla nas i naszej rodziny.

zdjęcie:
Projekt domu – C333i Miarodajny – wariant IX z kolekcji Murator, arch. Przemysław Biryło

Tekst sponsorowany: Gotowe, profesjonalne projekty domów z kolekcji MURATORA – projekty.muratordom.pl

Redakcja e-krzesla.pl

Redakcja E-Krzesla.pl to zespół entuzjastów, którzy z pasją tworzą treści z zakresu budownictwa, domu, wnętrz, ogrodu, mebli oraz nieruchomości. Naszym celem jest dostarczanie inspiracji i porad, które pomogą naszym czytelnikom w kreowaniu funkcjonalnych i estetycznych przestrzeni.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jak poradzić sobie z wilgocią w sypialni?
Jak pomalować blat kuchenny MDF? Praktyczny przewodnik
Pranie ręczników z dodatkiem octu – dlaczego warto?

Jesteś zainteresowany reklamą?