Materace Visco – wady, zalety, właściwości

Materace z pianki Visco – inaczej Viscoelastic lub pianki pamięciowej – wciąż zyskują na popularności. Zdobywają one zwolenników ze względu na wygodę, jaką zapewniają, a także swoją trwałość. Choć nie należą one do najtańszych rodzajów materaców, są inwestycją, bo mogą przetrwać wiele lat codziennego użytkowania bez wyraźnych uszczerbków. Jednak czym tak właściwie jest pianka Viscoelastyczna i co sprawia, że materace z niej wykonane są tak komfortowe dla użytkowników?

Pianka Visco – co to takiego?

Pianka Visco została pierwotnie opracowana przez NASA w latach 60. XX wieku jako materiał o zaawansowanych właściwościach do zastosowania w programie kosmicznym. NASA poszukiwała materiału, który zapewniłby wygodę i ochronę astronautom podczas startów rakietowych oraz długotrwałych misji kosmicznych.

Głównym celem było więc stworzenie materiału, który redukowałby nacisk i wibracje wywołane startem rakiety oraz zapewniałby wsparcie dla astronautów podczas długotrwałego leżenia w stanie nieważkości. W rezultacie inżynierowie pracujący dla NASA opracowali piankę Viscoelastyczną, która była w stanie dostosowywać się kształtem do astronautów i reagować na ciepło generowane przez ich ciała.

Po udanych badaniach i testach w kosmosie technologia pianki Visco została przeniesiona do zastosowań na Ziemi, a materiał ten zaczął być używany w produkcji materacy i innych produktów związanych z komfortem snu. Pianka Viscoelastyczna znalazła praktyczne zastosowanie właśnie w materacach, ponieważ jej zdolność do dostosowywania się do kształtu ciała i zmniejszania nacisku punktowego może nie tylko poprawić jakość snu, ale i pomóc w łagodzeniu bólów pleców i innych dolegliwości związanych ze snem. Obecnie pianka Viscoelastyczna jest jednym z najpopularniejszych materiałów w branży meblarskiej.

Wady i zalety materacy z pianki Viscoelastycznej

Jedną z głównych zalet pianki Viscoelastycznej jest jej zdolność do dostosowywania się do kształtu ciała w reakcji na ciepło i nacisk ciała. To pomaga w równomiernym rozkładzie owego nacisku, co jest szczególnie korzystne dla osób z dolegliwościami bólowymi lub problemami z kręgosłupem. Odpowiednie podparcie i redukcja nacisków może też pomóc w ograniczeniu chrapania, a także zapobiegać powstawaniu owrzodzeń odleżynowych. Jako że pianka pamięciowa reaguje na temperaturę ciała, staje się ona miękka i bardziej elastyczna w kontakcie z ciepłem, a to pomaga w osiągnięciu uczucia zanurzenia w materacu i wywołaniu senności. Materace z tym wypełnieniem mają też zdolność do absorbowania ruchu. Oznacza to, że ruch jednej osoby na materacu nie będzie tak mocno odczuwalny przez tę drugą, co jest przydatne, jeśli śpisz z partnerem. Dodatkowym atutem jest to, że pianka nie wydaje też żadnych dźwięków podczas ruchów. Pianka pamięciowa jest bardzo trwałym wypełnieniem, choć jego wytrzymałość zależy w dużym stopniu od jakości materiału i od producenta.

To, co może przeszkadzać niektórym użytkownikom, to fakt, że pianka Visco zatrzymuje ciepło ciała, co u części osób prowadzi do uczucia gorąca podczas snu, szczególnie w letnie dni. Niektóre nowoczesne materace z pianki pamięciowej są już jednak projektowane z technologią chłodzenia, aby złagodzić ten problem. Oprócz tego chociaż pianka Visco absorbuje ruchy leżącej osoby, to ta sama cecha może też prowadzić do pewnych trudności ze zmianą pozycji podczas snu. Materace z tym wypełnieniem mogą być też cięższe od materacy sprężynowych i lateksowych, a także nieco od nich droższe.

Dla kogo materace z pianki Visco?

Materace z pianki Visco są często polecane osobom mającym problemy z kręgosłupem lub cierpiącym na częste bóle pleców. Ten rodzaj wypełnienia sprawdza się przy takich dolegliwościach z uwagi na zdolność pianki do dostosowywania się do kształtu ciała i redukcji nacisków. Z tego samego powodu te materace są wskazane dla osób cierpiących na dolegliwości ortopedyczne takie jak bóle stawów, ich zapalenie czy bóle mięśni. Materace z pianki Visco są często polecane osobom, które śpią na boku, ponieważ materiał ten może dostosować się do konturów ramienia i biodra, co pomaga w utrzymaniu właściwej pozycji ciała podczas snu. Są one także dobrym wyborem dla par, ponieważ redukują odczuwanie ruchów partnera do minimum, co oznacza, że ​​sypiając z drugą osobą, możesz liczyć na pełen komfort i nie obudzisz się w nocy. Materac z pianki pamięciowej można jednak polecić każdemu, kto ceni sobie wygodę podczas snu i chce zainwestować w materac wysokiej jakości.

Jak dbać o materac z pianki pamięciowej?

W przypadku materaca z pianki Visco, podobnie jak przy produktach z innych materiałów, bardzo ważna jest odpowiednia pielęgnacja, która przedłuży trwałość materaca. Aby móc dłużej cieszyć się komfortem, jaki on zapewnia, zainwestuj w dobry ochraniacz na materac, który jest wodoodporny i chroni przed plamami, kurzem, roztoczami i innymi zanieczyszczeniami. Ochraniacz można regularnie prać, co ułatwia utrzymanie czystości. Co kilka miesięcy odkurz też sam materac, używając końcówki odkurzacza z miękką szczotką, aby delikatnie usunąć brud. Staraj się chronić materac przed wilgocią, gdyż mogłaby ona doprowadzić do rozwoju pleśni i roztoczy, co jest szkodliwe dla zdrowia i trwałości produktu. Raz na kilka miesięcy obracaj go także, aby zużywał się równomiernie i aby nie dopuścić do tworzenia się wgłębień. Jeśli masz taką możliwość, warto też regularnie go wietrzyć, aby pozbyć się ewentualnych nieprzyjemnych zapachów.

Artykuł sponsorowany

Redakcja e-krzesla.pl