Doniczki na kaktusy – jak wybrać najlepszą?

Kaktusy i sukulenty to rośliny, których nie spotkamy w klimacie europejskim. Mają specyficzne wymagania, a ich sposób uprawy mocno różni się od znanych nam roślin. Często popełnianym błędem po zakupie rośliny jest pozostawienie jej w tej samej doniczce przez długie lata. Mało osób wie, że kaktusy tak jak inne kwiaty potrzebują regularnej opieki i przesadzania. Jeśli doniczki na kaktusy wprawiają cię w konsternację, trafiłeś na artykuł dla siebie.

Wykonanie doniczki na kaktusy

Dobór doniczki na kaktusy pod kątem materiału, z którego jest wykonana to jedno z najważniejszych kryteriów. W sprzedaży jest szeroka oferta różnego rodzaju donic. Przez długi czas utrzymywał się mit, że glina to najlepszy materiał na doniczki do kaktusów. Okazuje się, że przez wysoką porowatość i przepuszczalną strukturę glina zabiera wodę kaktusowi, a ziemia wokół niego zbyt szybko wysycha. Z tego samego powodu należy unikać donic drewnianych. O wiele lepiej sprawdzą się doniczki ceramiczne, plastikowe i blaszane, których gładka powierzchnia nie przepuszcza wody, a tym samym utrzymuje wilgoć w podłożu odpowiednio długo. 

doniczki na kaktusy

Zobacz także: Żółte liście monstery i inne problemy

Doniczki na kaktusy – wielkość

Większość kaktusów, które kupujesz w sklepie jest posadzona w zbyt małej doniczce. Jak każda inna roślina, sukulenty potrzebują odpowiedniej ilości miejsca do rozwoju. Zbyta ciasna doniczka ogranicza rozrost systemu korzeniowego. Roślina przez to będzie rozwijała się o wiele wolniej lub wcale. Dlatego po zakupie nowego sukulenta polecamy przesadzić go do większej doniczki, która zapewni mu odpowiednio dużo miejsca do wzrostu. Trzeba uważać, żeby nie przesadzić w drugą stronę. W zbyt dużej doniczce może dochodzić do zbyt dużego zakwaszenia gleby, które w szybki sposób prowadzi do gnicia i rozwoju grzyba. 

Płytkie doniczki na kaktusy można śmiało stosować w przypadku młodych roślin. Dla tych starszych odpowiednie będą głębsze naczynia.

Inne naczynia

Kaktusy to rośliny, które lubią towarzystwo i konkurencję. Jeśli zastanawiamy się nad uprawą kaktusów, warto wziąć pod uwagę możliwość posadzenia ich w grupie. Możemy dostać w sprzedaży duże i długie doniczki na kaktusy, które przeznaczone są do hodowania kilku sukulentów naraz. Przez to, że kaktusy pobierają pokarm przez korzenie, obecność kilku roślin w jednej doniczce zmusza je do konkurencji między sobą, a tym samym do szybszego wzrostu.  Posadź swoje sukulenty w kompozycji i obserwuj jak na tym skorzystają.

Doniczki na kaktusy – cena

Najtańsze doniczki do kaktusów możemy zrobić sami. Metalowe puszki po konserwach nadają się idealnie do tych pustynnych roślin. Wystarczy je dokładnie umyć, a w dnie zrobić dodatkowe otwory, które pomogą kaktusowi odprowadzić nadmiar wody. Jeśli jesteś fanem podejścia zero waste, to bez zwątpienia jest to rozwiązanie dla ciebie. 

Jeśli twój budżet jest niewielki, a pragniesz kolorowego towarzystwa dla twoich roślin, wybierz doniczkę plastikową. Z pewnością szeroka gama kolorów i niewielka cena pozwoli ci na zakup doniczki twoich marzeń.

Kiedy cena nie gra roli i potrzebujesz rozwiązania na lata, odpowiedzią jest doniczka ceramiczna. Zwykle takie naczynia są ciężkie i porządne, a grozić im będzie jedynie rozbicie. 

Redakcja e-krzesla.pl