Jak siać trawę? Najlepsze metody

Jak siać trawę to bardzo popularne pytanie w obecnych czasach. Warto podkreślić, że trawa jest rośliną, bez której nie obędzie się żaden ogród. Trawa uprzyjemni nam każdą chwilę spędzoną w naszym ogrodzie. Jeśli marzymy o pięknym trawniku, to warto będzie dowiedzieć się kilku istotnych kwestii związanych z sadzeniem tej rośliny.

Co znajdziesz w artykule?

  • Założenie trawnika – najważniejsze informacje
  • W jaki sposób siać trawę?
  • Pielęgnacja trawnika
  • Sianie za pomocą siewnika

Założenie trawnika – najważniejsze informacje

Należy pamiętać, że trawa należy do roślin pospolitych. Bardzo dużo jej gatunków porasta wielorakie miejsca – od pastwisk i łąk, po parki oraz skwery, aż do stepów. Często wydaje się, że założenie trawnika nie będzie szczególnie żmudnym oraz skomplikowanym zadaniem – jest tak faktycznie. Jednakże nie należy tego robić bez odpowiedniego przygotowania. Najważniejsze jest to, żeby wybrać czas, w którym będą przeprowadzane prace. Trzeba wziąć pod uwagę, że takie rośliny potrzebują do swego rozwoju głównie właściwego poziomu wilgotności. Z tego powodu do wyboru mamy dwa okresy w przeciągu roku. Do dyspozycji mamy wysiew pod koniec lata oraz wczesną jesienią. Należy pamiętać, że przed przystąpieniem do pracy należy pilnie śledzić prognozę pogody. Pomimo tego że poziom wilgotności będzie odgrywał kluczową rolę, to najlepiej będzie unikać wysiewania trawy przed ulewnymi opadami deszczu – mogą one przenieść nasiona w dużo głębsze warstwy ziemi. Niestety często mogą się skleić i stworzyć wałki, które nie będą nadawać się do ponownego użycia.

W jaki sposób siać trawę?

W przypadku siania trawy do wyboru mamy dwa sposoby. Jeśli powierzchnia przeznaczona do obsiania nie będzie zbytnio duża, to można postawić na sianie ręczne. Warto pamiętać, żeby nasiona były rozłożone w sposób równomierny. Żeby uzyskać tego typu efekt, najlepiej będzie podzielić całą ziemię na kilka bardzo równych stref i na każdą z nich należy przeznaczyć dokładnie taką samą ilość nasion. Możemy sobie ułatwić to zadanie, dosypując do mieszanki trochę piasku. Po takim procesie trzeba przykryć nasiona jednocentymetrową warstwą ziemi. W przypadku, gdy musimy obsiać większą powierzchnię, to sianie trawy w taki sposób jest dużo bardziej czasochłonne – jednakże warto, ponieważ trawnik będzie piękny. Jeżeli zależy nam przede wszystkim na tym, żeby trawnik stanowił piękną ozdobę ogrodu, to warto kupić kostrzewę czerwoną. Najlepiej będzie skorzystać z mieszanki, która będzie zawierać jej dużą ilość. Trzeba też wspomnieć o tym, żeby uważać w czasie wysiewu trawy, żeby zbyt mocno nie naruszyć podłoża. Trawa to absolutna podstawa w pięknym ogrodzie.

sianie trawy

Pielęgnacja trawnika

Posiadanie pięknego trawnika wiąże się również z odpowiednią pielęgnacją. Oto kilka podstawowych zasad, które warto przestrzegać:

Nawadnianie

Regularne nawadnianie jest kluczowe dla zdrowego wzrostu trawy. Pamiętaj, aby podlewać trawnik regularnie, szczególnie w okresach suszy. Unikaj jednak nadmiernej ilości wody, która może prowadzić do chorób grzybowych i gnicia korzeni.

Koszenie

Regularne koszenie trawy jest niezbędne, aby utrzymać jej odpowiednią wysokość i gęstość. Pamiętaj, że należy kosić trawę, gdy osiągnie odpowiednią wysokość, zwykle wynoszącą około 5-8 cm. Nie koszenie trawy zbyt krótko, ponieważ może to prowadzić do uszkodzenia korzeni i osłabienia trawy.

Nawożenie

Regularne nawożenie trawy pozwoli jej utrzymać zdrowy wzrost i piękny wygląd. Wybierz odpowiedni nawóz, który zawiera odpowiednie składniki odżywcze dla trawy. Nawożenie powinno być przeprowadzane zgodnie z zaleceniami producenta.

Usuwanie chwastów

Nie zapominaj o regularnym usuwaniu chwastów z trawnika. Chwasty mogą konkurować z trawą o wodę, składniki odżywcze i miejsce do wzrostu. Istnieją różne metody usuwania chwastów, takie jak mechaniczne wyrywanie, stosowanie herbicydów lub ekologiczne metody, takie jak mulczowanie.

Sianie za pomocą siewnika

Jeśli masz do obsiania większą powierzchnię, warto zainwestować w siewnik. Siewniki są łatwe w obsłudze i umożliwiają równomierne rozprowadzenie nasion trawy. Po prostu prowadź siewnik po terenie, na którym chcesz posadzić trawnik. Wybierz odpowiedni rodzaj siewnika, który pasuje do wielkości Twojego trawnika. Pamiętaj, że siewniki mogą być również przydatne do innych prac w ogrodzie, takich jak rozsiewanie nawozu czy soli.

Redakcja e-krzesla.pl