Koszt budowy domu bez pozwolenia

Domy bez pozwoleń można stawiać już od paru lat, jednakże są to głównie małe domki rekreacyjne. Wkrótce jednak ma się to zmienić, bowiem po wdrożeniu programu rządowego Nowy Ład będzie można stawiać domy bez pozwolenia całoroczne murowane o wielkości maksymalnej do 70 metrów kwadratowych. Warto sprawdzić, jakie obiekty możemy stawiać na działkach na zgłoszenie oraz jakie warunki muszą być spełnione do budowy domu bez pozwolenia na budowę.

Domy bez pozwolenia – kiedy wystarczy zgłosić budowę?

Bardzo często podnoszona jest kwestia, że przez wprowadzenie zmian w ustawie będzie można budować domy jednorodzinne bez otrzymania pozwolenia. W rzeczywistości okazuje się, że nie jest to do końca prawda. Na podstawie samego zgłoszenia możemy wybudować tylko domki jednorodzinne. Dlatego projekt domku bez pozwolenia musi uwzględnić szereg szczegółowych przepisów, które dotyczą między innymi odległości szamba od sąsiednich posesji bądź emisji zanieczyszczeń. Warto podkreślić, że ocena takowych kwestii pozostaje w gestii urzędnika, a wiele osób dla świętego spokoju woli ubiegać się o pozwolenie budowy domu. Jeśli mowa o domach bez pozwolenia, które są murowane, ich zgłoszenie wymagać będzie dostarczenia dokładnie takich samych dokumentów jak przy ubieganiu się o pozwolenie. Nieco inaczej sprawa wygląda przy zgłoszeniu domków rekreacyjnych, bowiem wymagają one nieco mniej formalności. By można je było wybudować na podstawie zgłoszenia, muszą być przede wszystkim parterowe i nie mieć więcej niż 35 metrów kwadratowych – muszą być używane tylko sezonowo. Warto dodać, że domki mające do 35 metrów kwadratowych bez pozwolenia nie mogą być również stawiane gęściej niż jeden budynek na 500 metrów kwadratowych danej działki. Warto pamiętać o tym, że MPZP jest obowiązującym dokumentem niezależnie od tego, czy budujemy obiekty na zgłoszenie, czy na pozwolenie. Oznacza to w skrócie, iż nie na wszystkich działkach uda nam się postawić na przykład domki letniskowe.

Dom bez pozwolenia – jaki jest koszt i jakie materiały można zastosować?

Dom na zgłoszenie można w zasadzie zbudować z każdego rodzaju materiału, bowiem przepisy nie przewidują pod tym względem żadnych dodatkowych ograniczeń. Dlatego możemy budować domy drewniane bez pozwolenia oraz domy murowane. Także domy modułowe, szkieletowe, kanadyjskie, a także domy z bali możemy budować bez stosownego pozwolenia na budowę. Warto podkreślić, że domy mieszkalne bez pozwolenia na budowę można wznosić w dowolnych technologiach – od tego zależeć będą w głównej mierze koszty ich budowy. Na koszt inwestycji będzie wpływać również wielkość budynku, dlatego z pewnością tanie będą domki bez pozwolenia do 70 metrów kwadratowych. Warto zaznaczyć, że cena ich budowy może nie przekraczać nawet stu tysięcy złotych. Obecnie wiele firm oferuje również gotowe domy bez pozwolenia na budowę na przykład modułowe, których cena wynosi nie więcej niż 60 tysięcy złotych. Warto dodać, że w 2022 roku będzie pojawiało się jeszcze więcej domów bez pozwolenia.

Redakcja e-krzesla.pl