Piekarnik z mikrofalą – charakterystyka urządzenia

Piekarnik i mikrofalówka to współcześnie podstawowe wyposażenie każdej domowej kuchni, bez którego bardzo trudno się obejść. Co by się jednak stało gdyby te dwa urządzenia połączyć w jedno? Nie trzeba szukać odpowiedzi na to pytanie, ponieważ znajduje się ona w sklepach ze sprzętem RTV AGD, a chodzi tutaj o nowoczesny piekarnik z mikrofalą. Mówi się, że jak coś jest do wszystkiego to jest do niczego, ale czy ta zasada dotyczy również piekarników z mikrofalą 2w1? Naszym zdaniem zdecydowanie nie, ponieważ połączenie mikrofalówki i piekarnika doskonale sprawdza się u większości użytkowników.

Co cechuje piekarnik z mikrofalą?

Piekarnik z mikrofalą to kompaktowe urządzenie, które idealnie nadaje się do małych mieszkań. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie aby zamontować je również w dużej kuchni, zwłaszcza że piekarniki 2w1 są bardzo wygodne. W końcu z użyciem jednego urządzenia można upiec ciasto świąteczne, odgrzać zimną pizzę, a nawet skrócić o połowę czas pieczenia używając trybu hybrydowego. Jedyną wadą wydaje się tutaj być niemożność używania mikrofali i piekarnika w tym samym czasie jako dwóch osobnych urządzeń, ale cóż, nie można mieć wszystkiego.

Warto też wspomnieć, że piekarniki z mikrofalówką to urządzenia stosunkowo nowoczesne, dlatego producenci starają się je wyposażać w jak najlepsze parametry i innowacyjne funkcje. W zależności od modelu mogą one też pełnić funkcję grilla, piekarnika parowego, odmrażarki, a nawet „książki” z przepisami. Mogłoby się wydawać, że piekarnik z mikrofalą jest bardzo drogą inwestycją, niemniej jego koszt jest równy, a czasami nawet tańszy od ceny zakupu dobrego jakościowo piekarnika oraz mikrofalówki.

Pojemność piekarników z mikrofalówką

Tym co zniechęca wiele osób do zakupu piekarnika z mikrofalą jest jego pojemność. Istotnie większość modeli cechuje się pojemnością 30-50 litrów, co nie pozwala zmieścić w nich największych potraw. Jednak jeśli poświęci się odpowiednio dużo czasu na poszukiwania można znaleźć piekarniki 2w1 o pojemności 60, 70, a nawet 85 litrów. Niestety będzie się to wiązać ze znacznie większym wydatkiem.

Czyszczenie piekarnika 2w1

Wbrew pozorom taki piekarnik jest znacznie łatwiejszy do utrzymania w czystości niż standardowy sprzęt bez mikrofali. Jest to możliwe za sprawą specjalnego programu czyszczenia, w który wyposażona jest zdecydowana większość modeli. Po włączeniu programu zarówno tłuszcz, jak i brud w piekarniku wyparowują, a właścicielowi urządzenia pozostaje tylko lekko przetrzeć jego wnętrze.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie piekarnika z mikrofalówką?

Oczywiście pierwszą kwestią jest pojemność, ale tę kwestię już omówiliśmy. Natomiast tym, co powinno cechować każdy dobry model jest czytelny wyświetlacz, który znacznie ułatwi pracę z urządzeniem. Ponadto dobrze aby piekarnik miał takie udogodnienia jak blokada bezpieczeństwa (skuteczna gdy w domu są dzieci) oraz „chłodne drzwiczki” zapobiegające poparzeniu. Wiele piekarników 2w1 jest też urządzeniami energooszczędnymi, co znacznie zmniejsza koszty eksploatacji.

Redakcja e-krzesla.pl