Ziemia pod pomidory i ich uprawa

Słodki smak pomidorów kojarzy nam się z latem i domowym ogrodem. Początkujący działkowicze mogą jednak liczyć się z rozczarowaniem, jeśli po raz pierwszy próbują ich uprawy. Dobra ziemia pod pomidory to  nie wszystko, aby zapewnić sobie bogate plony. Te dosyć kapryśne i wymagające rośliny mogą zniechęcić początkujących. Warto się nie poddawać i zaznajomić się z podstawowymi zasadami ich uprawy.

Wybór miejsca

Pomidory lubią ciepło i mają co do niego wysokie wymagania. Najbardziej odpowiadają im miejsca mocno nasłonecznione. Mimo, że niektóre odmiany radzą sobie w półcieniu, rzadziej wtedy owocują. Uprawy pomidorów mogą zostać zniszczone przez nawet lekki przymrozek, aczkolwiek dobrze sobie radzą w niskich temperaturach. Ziemia pod pomidory powinna zapewnić roślinie przynajmniej 4 miesiące okresu bezmroźnego. Jeśli jej temperatura spadnie poniżej 12 stopni, pomidory zaczną zamierać. Dobrze, kiedy stanowisko na którym sadzimy pomidory jest również osłonięte od wiatru. Wybierajmy miejsca przy murkach lub wysokich roślinach takich jak kukurydza lub fasola.

ziemia pod pomidory

Zobacz także: Truskawki na balkonie – jak zacząć uprawę?

Ziemia pod pomidory

Pomidory to wyjątkowo wymagające rośliny. Ziemia do warzyw powinna mieć odczyn lekko kwaśny lub lekko zasadowy (pH 5,0-6,5). Taki rodzaj podłoża można uzyskać poprzez wymieszanie ziemi z kompostem. W dalszych etapach uprawy warto nie rezygnować z kompostu – można nim podsypywać krzaczki co jakiś czas. Gleba gliniasto-piaszczysta będzie najbardziej odpowiednią ziemią pod pomidory. Ten rodzaj podłoża ma skłonność do zachowywania dłużej wilgoci, co odpowiada tej roślinie. 

Jeśli nie chcemy ryzykować i samodzielnie eksperymentować, można zakupić gotowe mieszanki ziemi do warzyw, które są specjalnie dedykowane do uprawy pomidorów. 

Ziemia pod pomidory – przygotowanie

Jeśli odpowiednio przygotujemy podłoże, uzyskamy obfite plony. Zanim posadzimy sadzonki, warto odchwaścić wybrane przez nas miejsce i przekopać je na głębokość ok. 20 – 30 cm. Oprócz wspomnianego wcześniej kompostu, można z ziemią do warzyw wymieszać hydrożel, który będzie zatrzymywał wodę, a w przypadku suszy oddawał ją roślinom. 

Ziemia pod pomidory – nawożenie 

Jeśli zależy nam najbardziej na walorach smakowych i zapachowych pomidorów, powinniśmy wybrać nawóz naturalny. Polecamy używanie tych roślinnych, zwierzęcych oraz wspomaganych bakteriami glebowymi. Najpopularniejsze rodzaje to obornik, kurze odchody czy gnojówka z pokrzywy. 

Sadzenie pomidorów

Przez krótki okres wegetacyjny w Polsce, pomidory wysiane do gruntu nie zdążyłyby wydać owoców. Dlatego sadzimy pomidory z rozsadów, które zarówno można przygotować już zimą samemu, jak i kupić gotowe w sklepie ogrodniczym. Przed sadzeniem, rośliny należy zahartować, czyli wystawić na zewnątrz na kilka godzin. W grządce robimy dołki ok. co 40 cm. Przy każdym dołku w odstępie 10 cm powinien znaleźć się palik, do którego zasadzone już pędy pomidora powinniśmy dla stabilizacji przywiązać. Sadzonki powinny znaleźć się w podłożu trochę głębiej niż kiedy rosły w doniczce. Pozwoli im to na wykształcenie przy łodydze nowych korzeni i lepsze pobieranie wody, i mikroelementów z podłoża. Jeśli przygotowaliśmy ziemię pod pomidory odpowiednio, nasze rośliny powinny dobrze się rozwijać i bogato owocować.  

Redakcja e-krzesla.pl