Jak wyhodować własny imbir w doniczce?

Wbrew pozorom wiele osób preferuje uprawianie roślin jadalnych nie w ogrodzie, ale we własnym mieszkaniu. Dotyczy to szczególnie mieszkańców dużych miast, którzy w betonowej dżungli bardzo często nie mogą sobie pozwolić na wybudowanie własnego ogrodu. Nie wszyscy zdają sobie jednak sprawę, że w warunkach domowych można wyhodować nawet tak egzotyczne rośliny jak imbir. Choć nie będzie on tak okazały jak w swoim naturalnym środowisku, to imbir w doniczce może zawitać w prawie każdym domu i mieszkaniu.

Kilka słów o imbirze, czyli dlaczego warto go uprawiać

Imbir jest przede wszystkim znany jako dobra przyprawa, wykorzystywana w wielu przepisach azjatyckiej kuchni. Istotnie trudno sobie wyobrazić kurczaka curry bez dodatku tej rośliny. Niemniej może on być używany również w polskiej kuchni, na przykład jako składnik zupy lub przyprawa do mięsa, a nawet stanowić dodatek kanapkowy. Warto też wspomnieć, że imbir jest rośliną leczniczą, która doskonale sprawdza się jako lek na przeziębienie, problemy żołądkowe, a nawet poprawia krążenie i silnie rozgrzewa organizm.

Zobacz także: Doniczki na kaktusy – jak wybrać najlepszą?

Czy imbir może wyrosnąć w polskim klimacie?

Imbir jest rośliną, która wymaga przede wszystkim dużych ilości światła i wysokich temperatur, typowych dla wschodnich krajów. Dlatego też posadzenie go w ogrodzie zakończyłoby się porażką, zwłaszcza przez to jak chłodne potrafią być polskie noce. Sprawa inaczej wygląda jeżeli imbir w doniczce zostanie postawiony na parapecie w mieszkaniu. Temperatura zapewniana między innymi przez kaloryfery powinna mu wystarczyć do wypuszczenia zdrowych, długich pędów. Oczywiście nie będzie on miał porównania do imbiru hodowanego na Wschodzie, ale jego jakość z pewnością będzie lepsza od sklepowych odpowiedników.

Jak posadzić imbir w doniczce?

W przypadku imbiru nie trzeba koniecznie kupować sadzonek, ponieważ doskonale nadaje się do tego odpowiednio dojrzała roślina ze sklepów. Należy zwrócić uwagę na to aby miała ona jak najwięcej zielonych pąków, bo to właśnie z nich będą wyrastały nowe pędy. Po zakupie imbiru można przejść do wyboru doniczki i gleby. Trzeba podkreślić, że imbir nie rośnie tylko wzwyż, ale przede wszystkim wszerz, przez co potrzebuje szczególnie szerokiej doniczki. Przyjmuje się, że jeden-dwa kiełki potrzebują doniczki o około dwudziestu centymetrach średnicy. Ponadto musi to być doniczka z podstawką, ponieważ roślina ta „nie lubi” gdy woda zbiera się w naczyniu. Dlatego też poza płaską, szeroką doniczką z podstawką ważna jest dobrze przepuszczalna gleba, która nie będzie zatrzymywała wody. Roślinę należy zakopać w doniczce dosyć płytko, tak aby jej zielone pączki były tylko delikatnie przysypane glebą.

Zasady pielęgnacji imbiru

Przede wszystkim należy pamiętać aby nie wystawiać go na zewnątrz, chyba że w upalne dni. Poza tym pielęgnacja nie należy do trudnych, ponieważ wszystko co właściciel musi robić to regularnie podlewać roślinę i opryskiwać ją naturalnym nawozem w płynie. Jeśli imbir zostanie posadzony na wiosnę, to wraz z początkiem jesieni powinny już pojawić się plony.

Redakcja e-krzesla.pl