Strona główna
Ogród
Tutaj jesteś

Larwy ziemiórek – mali wrogowie roślin doniczkowych

6 września 2022 larwy ziemiórek

Twoja roślina podupada na zdrowiu, a wokół niej zaczęły gromadzić się muszki? To może oznaczać, że w twoim domu pojawiły się larwy ziemiórek. Te drobne, prawie niewidoczne owady niezauważone w porę, mogą bardzo narozrabiać. Dlatego proponujemy prosty test, aby rozpoznać, czy to one są problemem dla twoich roślin oraz kilka niezawodnych sposobów na walkę z nimi. 

Larwy ziemiórki – co to?

Ziemiórki to niewielkie owady, które w naturze występują w wilgotnych górskich lasach. Larwy ziemiórek można często znaleźć w torfie i wilgotnej ziemi doniczkowej. Są prawie przezroczyste lub szklisto białe i mają czarną główkę. Mają 7-12 mm długości. To powoduje, że są trudne do zauważenia w ziemi. 

Cykl rozwojowy owada trwa około trzy tygodnie. Jaja składane są w wilgotnej ziemi, a w zależności od temperatury po 5-10 dniach wylęgają się larwy. Ziemiórki żerują przez około 10 lub 11 dni. 

Ziemiórki – larwy w podłożu

Dorosłe owady nie szkodzą naszym roślinom, aczkolwiek są oznaką, że w podłożu mogą znajdować się młode osobniki. To one są prawdziwym zagrożeniem. Larwy ziemiórek żywią się martwą materią organiczną oraz korzeniami roślin. Ich dieta może spowodować, że nasze kwiaty zaczną nie tylko słabiej rosnąć, ale także zamierać. Do ich rozwoju wystarczy wilgotna gleba i odpowiednia temperatura. Co więcej nasze błędy w pielęgnacji roślin, mogą znacząco pomóc larwom w rozwoju. Jeśli nie jesteśmy pewni można wykonać prosty test – wystarczy położyć w doniczce przekrojonego surowego ziemniaka. Za jego pomocą przekonamy się czy nasza roślina cierpi przez ziemiórki. Larwy po jednym dniu powinny zgromadzić się pod przynętą. Polecamy przeprowadzić ten krótki test na nowo zakupionych kwiatach.  

Zobacz także: Przesadzanie storczyków – krótki poradnik

Larwy ziemiórki – jak się pozbyć szkodników?

Jeśli potwierdzimy obecność larw ziemiórek, należy przystąpić do walki. Może ona trwać miesiąc i dłużej. Skuteczne zwalczenie szkodnika, oznacza, że musimy pozbyć się każdej formy ziemiórki: larwy, osobników dorosłych oraz jaj. Naszym pierwszym krokiem powinno być odizolowanie zainfekowanej rośliny od pozostałych. Jeśli widzimy, że muszek nie jest dużo, możemy spróbować domowych sposobów na pozbycie się ziemiórki. 

larwy ziemiórek

Larwy ziemiórki – domowe sposoby walki

Zanim spróbujemy chemicznych rozwiązań, które mogą zagrażać naszemu zdrowiu, warto spróbować naturalnych sposobów walki z larwami ziemiórki. Jak się pozbyć szkodników, zaglądając jedynie do naszej spiżarni? Proponujemy kilka rozwiązań:

  • Wabik – potrzebna nam będzie miseczka z wodą, ocet i kilka kropli płynu do mycia naczyń. Składniki mieszamy i stawiamy niedaleko zakażonej doniczki. Płyn przyciąga muszki zapachem, a napięcie powierzchniowe wody więzi muszkę w pułapce.
  • Wymiana podłoża – sposób zakłada nie tylko usunięcie starej ziemi doniczkowej, ale także dokładne oczyszczenie korzeni. Warto je nawet wymoczyć w wodzie z dodatkiem mydła potasowego. 
  • Napar z czosnku – przygotowanie naparu polega na rozgnieceniu główki czosnku i zalaniu jej szklanką gorącej wody. Napar należy rozcieńczyć litrem wody. Tak przygotowaną miksturą podlewamy rośliny.
  • Żółte lepy – owady są przyciągane do lepów przez żółty kolor, a następnie przylepiają się bez możliwości ucieczki. Lepy wtykamy do ziemi, tak aby nie dotykały liści.

Redakcja e-krzesla.pl

Redakcja E-Krzesla.pl to zespół entuzjastów, którzy z pasją tworzą treści z zakresu budownictwa, domu, wnętrz, ogrodu, mebli oraz nieruchomości. Naszym celem jest dostarczanie inspiracji i porad, które pomogą naszym czytelnikom w kreowaniu funkcjonalnych i estetycznych przestrzeni.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

doniczki na kaktusy
larwy ziemiórek
ziemia pod pomidory

Jesteś zainteresowany reklamą?

ziemia pod pomidory