Ogrody wertykalne – pomysł na zieleń w domu

Ściana zieleni to projekt, który na pierwszy rzut oka wydaje się być ambitny i trudny do zrobienia. Na szczęście to tylko złudzenie. Coraz popularniejsze ogrody wertykalne są nie tylko praktyczną ozdobą domu i biura, ale także ciekawym projektem do samodzielnego wykonania. Jeśli twoją pasją jest ogród i majsterkowanie, nie pozostaje ci nic innego jak spróbować zrobić własną ścianę zieleni. 

Zalety ogrodów wertykalnych

Ściana zieleni w domu jest atrakcyjną przestrzenią szczególnie dla mieszkańców dużych miast i bloków. Jej główną zaletą jest poprawienie jakości powietrza w pomieszczeniu.. Rośliny, które dominują w ogrodach wertykalnych filtrują i dotleniają powietrze oraz oczyszczają je z toksyn. Wyłapują i redukują ilość kurzu w powietrzu, przez co odpowiadają alergikom. Dzięki ścianie zieleni w pomieszczeniu zachowany jest również odpowiedni poziom wilgotności. Zaletą roślin jest także fakt, że ich obecność wpływa na organizm człowieka relaksująco. To sprawia, że zielone ściany są idealne do wyodrębniania stref relaksu zarówno w biurze jak i w domu. 

Zobacz także: Wilgoć w domu – jak sobie z nią poradzić?

Rośliny do ogrodu wertykalnego

Do ogrodów wertykalnych odpowiednie będą rośliny o niewielkich wymaganiach pielęgnacyjnych. Należy wybrać takie gatunki, które nie będą również potrzebować dużej ilości miejsca na rozrost korzeni. Najbardziej efektownie wyglądają rośliny o charakterze płożącym, takie jak bluszcz pospolity czy pasiatka zwisła. Pasować również będą takie rośliny jak paprocie, zielistki i niedpośpiany. Jeśli ogród wertykalny będzie znajdował się przy kuchni lub na balkonie, warto zastanowić się nad posadzeniem w nim ziół i warzyw. Odnajdą się w nim takie rośliny jak rukola, jarmuż, burak liściowy, szczypiorek lub bazylia.

ogrody wertykalne

Ogród wertykalny – zrób to sam z palet

Wyjątkową prostotą charakteryzuje się wykonanie ogrodu wertykalnego z palet. Jedyne czego potrzebujesz to paleta, folia ogrodowa, ziemia ogrodowa i podstawowe narzędzia (np. młotek, papier ścierny) oraz rośliny, którymi chcesz obsadzić ścianę. Za pomocą narzędzi zamontuj w palecie deski, które będą służyć jako spody do pięter. Następnie wypełnij je ziemią i posadź sadzonki. 

Ogród wertykalny – zrób to sam z butelek

W tej odsłonie, ogród wertykalny zachęca ceną. Jego głównym elementem będą stare butelki, w których wystarczy wyciąć po bokach otwory. Potem wystarczy je tylko napełnić ziemią i ulubionymi roślinami, aby finalnie rozwiesić je gdziekolwiek zechcesz. 

Ogrody wertykalne z filcu

Jedną z najbardziej efektownych metod jest ogród wertykalny opierający się na stelażu wypełnionym filcem. Do tego wariantu będziesz potrzebował metalowego stelażu, w którym montuje się panele PCV z podwójną warstwą filcu. To on będzie spełniał funkcję podłoża. W wyciętych otworach w warstwie zewnętrznej umieszcza się rośliny. Stopniowo korzenie sadzonek wrastają w matę, a specjalna konstrukcja nawadniająca złożona z małych rurek dostarcza roślinom wody wzbogaconej o składniki odżywcze.  

Ogrody wertykalne – cena

Zależnie od wielkości ogrodu i rodzaju systemu nawadniającego, ceny ścian zieleni znacznie się od siebie różnią. Niekiedy ich koszt może osiągać wysokość nawet kilku tysięcy złotych. Zazwyczaj wysokość kwoty liczona jest od metra kwadratowego ściany. Oczywiście, aby ustalić pełną kwotę, warto skontaktować się z konsultantem firm, które oferują usługi montażu ogrodów wertykalnych. “Zrób to sam” to na szczęście aspekt, którym każda ściana zieleni się charakteryzuje.. Przez prostość formy i utrzymania każdy początkujący majsterkowicz powinien spróbować ją przygotować. 

Redakcja e-krzesla.pl