Jak zaprojektować wnętrze pokoju?

Poczucie estetyki towarzyszyło ludziom od niepamiętnych czasów. Każdy chciałby mieć cudowne wnętrze, którym mógłby pochwalić się przed innymi, które byłoby jego wizytówką lecz także jego schronieniem, oazą wewnątrz nieprzewidywalnego świata.

Projekt pokoju – od czego zacząć?

Zaczynając od najczęściej pomijanego aspektu wystroju wnętrz czyli tła, pierwszą decyzją jaką mamy do podjęcia jest kolor ścian. W stylu współczesnym dominującą barwą jest sztandarowa dla niego biel. Najczęściej przerywana jest ona przez jedną ścianę pomalowaną na inny kolor, akcentującą punkt centralny danego pomieszczenia – o punkcie centralnym jeszcze opowiemy.

Projekt pokoju z efektem otwartej przestrzeni powinien obejmować kolory jasne i zimne, natomiast kolory ciepłe zwiększą przytulność. Szczególnym przypadkiem są burgund i zieleń butelkowa, nadające otoczeniu powagi i elegancji. W wystroju klasycznym dominują nasycone, ciepłe kolory – czerwienie, zielenie, żółcie – oraz florystyczne tapety.

Elementem powiązanym z tłem, bez którego nie obejdzie się żaden wystrój pokoju jest oświetlenie. Szczególnie jasny – wbrew częstemu zwyczajowi – powinien być przedpokój. To w nim witamy wchodzących do mieszkania ludzi, znacznie lepsze wrażenie robi, gdy klarownie wprowadza gości do twojej przestrzeni. Szczególnie poleca się symetrycznie rozmieszczone dwie lampy.

poduszki dekoracyjne na kanapie Mentalether

W salonie dobrym wyborem są duże, niezasłonięte okna wpuszczające wiele światła słonecznego, które jest nie tylko estetyczne lecz także zdrowe. Wszystkie aranżacje salonu wymagają oczywiście podłogi. W tym temacie prym wiedzie jej jednolitość, z wyjątkiem skutecznej idei jaką jest wyposażenie przedsionka w podłogę z innego materiału, co skutecznie oddziela go od przestrzeni życiowej.

W temacie samej przestrzeni życiowej, najlepiej jest podzielić ją na część publiczną – przedsionek i salon, oraz prywatną. W części prywatnej możemy np. skupić się bardziej na przytulności niż reprezentacyjnemu poczuciu przestrzeni. Przechodząc na drugi plan, powinien być on rytmiczny i nieprzytłaczający.

Dodatki dekoracyjne do wnętrza

Aranżacje pokoju o lekkim charakterze mają swoje wymagania. Najlepiej stosować meble i akcesoria względnie niedużego rozmiaru – w takim przedpokoju wystarczy jedna, zwykła szafa lub wieszak oraz miejsce na buty. Rytmiczność oznacza zaplanowane powtarzanie elementów, należy jednak uważać, by nie uczyniła wnętrza nudnym lub nieczytelnym.

Zadbać o to można stosując kontrast – umieszczanie kontrastujących barw i kształtów w pobliżu siebie, stopniowanie – wypełnianie kolejnych ról różnej wielkości wersjami tego samego modelu np. poduszki dekoracyjne lub lustra oraz przez zamienianie – przerywanie rytmu nienależącym do niego akcentem. W tle salonu znajdziemy szafki, regały, drobne akcesoria zwłaszcza naścienne. Nareszcie, wkraczając w plan pierwszy, musimy skupić swoją uwagę na centrum aranżacji.

poduszki dekoracyjne na kanapie Mentalether

W salonie zwykle jest to duża, wygodna sofa. Sofę warto wyposażyć w poduszki w wymiarze 30×50 do pokoju – dostępne tutaj, dopasowane w zgodzie z tymi, które poduszki ozdobne do pokoju dobrać możemy do towarzyszących sofie foteli. Przed sofą mamy dużo miejsca na użyteczny stół lub ławę, często stojącą na dywanie.

Teraz pora na relaks w Twoim nowo urządzonym wnętrzu. Pamiętaj, że to Ty i Twoi domownicy powinniście czuć się w nim dobrze, postaw więc na własny gust i oczekiwania.

Materiał zewnętrzny

Redakcja e-krzesla.pl