Stół do jadalni nowoczesny – jaki wybrać?

Jednym z najpopularniejszych obecnie stylów aranżacyjnych jest styl nowoczesny, który zawsze robi niemałe wrażenie oraz wprowadza do mieszkania pierwiastek luksusu i prestiżu. Dotyczy to także pomieszczeń jadalnych, dlatego też w sklepach z meblami znajduje się cała masa nowoczesnych krzeseł i stołów do jadalni. Dzisiaj porozmawiamy o tych drugich, ponieważ stół do jadalni nowoczesny może być na wielu różnych płaszczyznach, przez co jego wybór może być bardzo utrudniony. Jaki stół kupić do nowoczesnej jadalni?

Szklany stół kanonem stylu nowoczesnego

Nie da się zaprzeczyć temu, że większość osób aranżujących nowoczesną jadalnię wybiera stół ze szklanym blatem. Takie rozwiązanie na pewno wywołałoby niemały szok kilkaset lat temu, dlatego też idealnie nadaje się do stylu nowoczesnego. Dobrze wybrany blat ze szkła nie tylko świetnie się prezentuje, ale również ma za zadanie powiększyć optycznie jadalnię. Poza tym jest on dosyć uniwersalnym rozwiązaniem, które da się dopasować niemalże do każdego wnętrza w stylu nowoczesnym – bez martwienia się o materiał wykonania i kolorystykę.

Podstawa nowoczesnego stołu

Stół do jadalni nowoczesny musi mieć nie tylko blat, ale także podstawę. Ta występuje w bardzo wielu różnych formach. Nie chodzi tu tylko o materiały wykonania, ale przede wszystkim o jej kształt i wygląd. Prawie żaden nowoczesny stół nie stoi już na klasycznych czterech nogach, a zamiast tego wybór pada na jedną zdobioną podstawę lub kilka nóg przecinających się w najbardziej nietypowe sposoby. Mowa tu chociażby o metalowych prętach asymetrycznie powbijanych w spód blatu, czy też grubych nogach układających się na kształt litery X, Y lub V. Oczywiście to tylko przykłady, a ilu jest producentów nowoczesnych stołów tyle jest rozwiązań.

Jednak tym, co wydaje się wywoływać największy szok, jest używanie do podtrzymywania szklanego blatu elementów zupełnie niezwiązanych z aranżacją wnętrza. Stare silniki, reprodukcje sławnych rzeźb z brązu, drewniane beczki… Trudno znaleźć rzecz, która jeszcze nie zostałaby wykorzystana do stworzenia chociaż jednego nowoczesnego stołu ze szklanym blatem.

Niewiarygodne stoły z tapicerką

Niektórzy nie dowierzają w to, że na rynku dostępne są nowoczesne stoły do jadalni z tapicerowanym obiciem. Tymczasem takie stoły nie tylko są możliwe do wykonania, ale również bardzo dobrze się prezentują. Blat zwykle jest wykonany z dokładnie wypolerowanego, impregnowanego kamienia, na przykład marmuru. Z kolei boki takiego stołu są w całości pokryte wspaniałą tapicerką, która nie tylko nadaje wnętrzu nowoczesności, ale również czyni je niezwykle wyjątkowym.

Czy nowoczesny stół może być wykonany z drewna?

Drewno jest jednym z najstarszych materiałów aranżacyjnych, dlatego trudno jest kojarzyć je z nowoczesnością. Niemniej drewniane blaty na stalowych nogach doskonale prezentują się w każdej nowoczesnej jadalni, zwłaszcza jeśli mowa o blacie okrągłym. Należy jednak pamiętać, że w takim wypadku najlepiej jest kupić stół z jasnej odmiany drewna lub zwyczajnie pomalowany na biało.

Redakcja e-krzesla.pl