Wykończenie mieszkania – ile kosztuje?

Jeśli zastanawiasz się nad zakupem mieszkania w stanie deweloperskim i nie wiesz ile będzie kosztować jego wykończenie, znalazłeś odpowiedni artykuł. Przed tobą podstawowe informacje, które powiedzą ci co zrobić, aby prace budowlane nie stały się uciążliwym zadaniem, a wykończenie mieszkania było proste. 

Wykończenie mieszkania – podstawowe informacje

Najważniejsza rada, którą powinieneś usłyszeć przed rozpoczęciem prac nad wykończeniem mieszkania może wydawać się oczywista. Musisz pamiętać, żeby kierować się swoim gustem. To, jakie kolory wybierzesz i na jakie zagospodarowanie się zdecydujesz będzie determinowało twój dobry nastrój w nowym domu. Równie ważna jest wygoda i funkcjonalność mieszkania. Zanim podejmiesz działanie dokładnie zaplanuj jakie mieszkanie cię uszczęśliwi, a jednocześnie zapewni bezpieczeństwo i satysfakcję.

Kiedy kupujesz mieszkanie u dewelopera, możesz wybrać w jakim stanie je nabędziesz. Jedną z opcji jest “pod klucz”. To wnętrze, które nie potrzebuje remontu, a jedynie wyposażenie. Częściej jednak sprzedawane są mieszkania w stanie deweloperskim, których stan zależy od umowy ze sprzedawcą. Zwykle jest to pusta przestrzeń, w której są zamontowane okna i doprowadzone przyłącza. W tej opcji aranżacja i wykończenie mieszkania należy do ciebie.

wykończenie mieszkania

Zobacz także: Ogrody wertykalne – pomysł na zieleń w domu

Wykończenie mieszkania – co cię czeka?

Nie ma jednego przepisu, który mówi w jaki sposób powinno się wykończyć mieszkanie. Są jednak standardowe czynności, które powinien wykonać każdy. Zalicza się do nich:

  • Przeprowadzenie wszystkich koniecznych instalacji. Mowa o instalacjach gazowych, elektrycznych, grzewczych oraz wodno-kanalizacyjnych,
  • Wykonanie wylewki podłogowej, która wyrówna poziom powierzchni w każdym pomieszczeniu,
  • Montaż kaloryferów,
  • Montaż drzwi wejściowych i wewnętrznych oraz okien i parapetów (jeśli to konieczne),
  • Montaż gniazdek elektrycznych, 
  • Zagruntowanie wszystkich ścian (jeśli w zakupionym mieszkaniu nie są przygotowane do bezpośredniego nakładania farby), 
  • jeśli posiadamy balkon, montaż balustrad. 

Ile kosztuje wykończenie mieszkania?

Jak zawsze odpowiedź na to pytanie brzmi to zależy. Należy liczyć się z wydaniem kilkudziesięciu tysięcy. Na kosztorys wykończenia mieszkania składa się metraż mieszkania, ilość pomieszczeń oraz standard, którego oczekujemy. Należy pamiętać, że rozpiętości cenowe są duże i budżet, który zakładaliśmy na początku może nam nie wystarczyć. Bezpośredni wpływ na to, ile kosztuje wykończenie mieszkania ma wybór materiałów, których używamy i cena sprzętów, i mebli, na które się zdecydujemy. Należy pamiętać również o robociźnie, której koszty mogą być naprawdę duże, a wahać się będą zależnie od ekipy budowlanej na jaką się zdecydujemy.  

Wpływ na kosztorys wykończenia mieszkania będzie też miało miasto, w którym zdecydujemy się na kupno miejsca. Zwykle w powiatach, które są bardziej rozwinięte, ceny robocizny jak i materiałów będą wyższe. 

Kosztorys wykończenia mieszkania – na czym oszczędzić?

Niezawodnym sposobem na oszczędności jest oczywiście podejście “zrób to sam”. Podejmując się prostych prac, które nie wymagają wynajęcia ekipy budowlanej można sporo zaoszczędzić. 

Jeśli nie jesteś z natury złotą rączką i wolisz nie brać się za prace budowlane, są jeszcze inne metody na uratowanie budżetu. Spróbuj wyszukać tańszych zamienników materiałów budowlanych. Szeroka konkurencja na rynku pozwala na wybór korzystniejszych cenowo, ale w dalszym ciągu dobrych jakościowo materiałów. 

Czasami niezapowiedziany wydatek, którego zapomnieliśmy przewidzieć popsuje nam kosztorys i będziemy skazani na poniesienie dodatkowych kosztów. Dlatego, jeżeli jesteś przed wykończeniem swojego pierwszego mieszkania, a tematy budowlane nigdy nie były ci bliskie, warto zasięgnąć rady u specjalisty. Konsultacja z architektem i wykonanie przez niego kosztorysu może kosztować nawet kilkaset złotych. Mimo to warto zainwestować, ponieważ jest to niezawodny sposób na uniknięcie min i drobnych błędów, które w ostatecznym rozrachunku będą nas kosztować o wiele więcej.   

Redakcja e-krzesla.pl