Elewacja domu kolory pasujące do otoczenia

Kolor elewacji domu należy dobrać tak, aby pasował do otoczenia. Ważne jest to, aby był spójny z tym, co otacza dom. Równie ważne jest to, aby elewacja nie odbiegała od przyjętej w sąsiedztwie kolorystyki, ponieważ dziwnie wyglądać będzie dom koloru zielonego, który otoczony jest przez jasno pomalowane domostwa sąsiadów. Malując dom na nietypowe barwy, można przełamać harmonię, która panuje wokół. Równie ważne jest to, aby zrezygnować z takich barw, jak fiolet albo pomarańcz, z uwagi na fakt, że kolory te odbiegają od naturalnych kolorów otoczenia takich jak szarość czy brąz.

Jakie kolory wybierać?

Wnętrza domów można uzupełniać kolorami tak, aby sprawić, że staną się one większe. Możliwe jest to przy zastosowaniu jasnych barw, również w przypadku elewacji. Chcąc powiększyć optycznie budynek, warto skorzystać z jasnej palety kolorów. Jednakże taki dom będzie się wyróżniał na tle otoczenia. Jeśli chce się uzyskać efekt kamuflażu domostwa, to lepszym wyborem będzie wybranie ciemnych kolorów. Kolorem można również zaakcentować elementy budynku, jest to niezwykle ważne w przypadku domów, które są niewielkie i przysadziste. Takie samo rozwiązanie można zastosować, jeśli chce się poszerzyć wysoki budynek.

Spójność kolorów

Ważne jest to, aby wybrać kolor elewacji, który będzie spójny z elementami składowymi budynku. Dlatego też barwę tę należy dostosować do pokrycia dachowego, okien, drzwi, a także do rynien i parapetów. Na etapie projektowania domu warto rozpocząć dobieranie kolorów od elementów najważniejszych. Należy więc zacząć od wyboru koloru elewacji, a następnie dopasowywać do niego resztę elementów. Jednakże, gdy zadecydowaliśmy o wyborze dachu na pierwszym miejscu, to do niego należy dobierać resztę elementów. Chcąc uzyskać jak najlepszy efekt estetyczny, warto skorzystać z pomocy profesjonalnych projektantów, którzy pomogą dopasować kolor elewacji do otoczenia. Na rynku jest wiele ofert architektów, którzy będą mogli stworzyć wizualizację konkretnego budynku.

Kolor elewacji pasujący do dachu

Ogromną popularnością cieszą się budynki, których dach ma barwę brązową. Takim zainteresowaniem cieszą się zarówno kolory jasne, jak i ciemne, które bardzo dobrze komponują się z otoczeniem. Kolor elewacji pasujący do brązowego dachu powinien mieć ciepły odcień.
Z uwagi na fakt, że brąz jest bardzo wyrazisty, należy go zrównoważyć kolorem lżejszym o dużo bardziej ciepłym charakterze.

Najlepszym wyborem będzie elewacja, która ma kolor karmelowy lub beżowy, może to być też barwa piaskowa albo écru. Coraz chętniej wybierane są kolory białe, jednakże należy bardzo ostrożnie podchodzić do barwy śnieżnobiałej, ponieważ można w ten sposób uzyskać za duży kontrast, który będzie zbyt wyrazisty. To samo dotyczy pomarańczy lub żółci, która również stworzy nieprzyjemny dla oka dysonans.

Wybierając to jak powinna wyglądać elewacja domu kolory, którymi będzie pokryta, powinny współgrać z innymi elementami otoczenia. Jeśli nie czujemy się pewni w wybieraniu barw, warto skorzystać z porady specjalistów, którzy pomogą w wyborze odpowiedniego koloru.

Redakcja e-krzesla.pl