Grys w ogrodzie – ciekawe aranżacje

Aranżacja ogrodu jest bardzo czasochłonnym i trudnym zadaniem. Warto zadbać, by nie tylko rośliny były idealnie dobrane do charakteru ogrodu. Ważny jest również materiał wykończeniowy. Grys to ciekawy materiał, który pomoże w wykończeniu ogrodu. Gdzie warto wykorzystać wielobarwny grys?

Co znajdziesz w artykule?

  • Grys w ogrodzie – czy warto go stosować?
  • Gdzie wykorzystać grys?
  • Kamień w ogrodzie na skalniak
  • Opaski wokół domu i nawierzchni

Grys w ogrodzie – czy warto go stosować?

Grys to kruszywo, które jest wyjątkowo często używane w aranżacjach ogrodów. Nie ma się czemu dziwić! Jest to bardzo piękny kruszec, który powoduje, że ogród staje się elegancki i sprawia wrażenie bardzo zadbanego.

Zaletą grysu jest to, że dobrze się klinuje. Ostre krawędzie sprawiają, że grys trzyma się wyznaczonego miejsca. Nie przemieszcza się łatwo, dzięki temu wyznaczone ścieżki przez długi czas będą wyglądały elegancko.

Grys jest materiałem naturalnym o szerokiej kolorystyce. Biały, czarny, szary czy zielony kamień pomoże stworzyć wyjątkowe kompozycje. Grys można wykorzystać do wykończenia podjazdu, ścieżek czy rabat kwiatowych.

Gdzie wykorzystać grys?

Układając grys w ogrodzie warto wykorzystać rożne kolory kamieni. Dzięki temu kompozycje będą bardziej interesujące. Grys w ogrodzie aranżacje nowoczesne świetnie komponują się z prostymi ogrodami, w których dominuje nowoczesna forma.

Zadbany trawnik, wokół którego biegnie ścieżka wykonana z kamieni marmurowych będzie biała. Ścieżkę można uzupełnić grysem bazaltowym, który jest w ciemnym, granatowym kolorze. W takim ogrodzie idealnie będą wyglądały lampy kule ustawione na trawniku.

Innym pomysłem na wykorzystanie grysu jest ułożenie go wzdłuż ogrodzenia. Na tak przygotowanym pasie można posadzić krzewy zimozielone, które będą atrakcyjne przez cały rok. Układając grys można sobie również ułatwić pielęgnację ogrodu. Chwasty nie będą tak intensywnie rosły.

Grys w ogrodzie aranżacje wygląda również imponująco, gdy zostaje wykorzystany w połączeniu z nowoczesną architektura budynku. Osoby, które lubią uporządkowany teren często wykładają podjazd kostką. Warto na środku szerokiego podjazdu wydzielić pas zieleni. Wysypując biały grys między pasami kostki pod miniaturowymi drzewkami zyskamy bardzo elegancki podjazd.

Grys w ogrodzie wygląda bardzo interesująco. Jednocześnie jest to materiał, który jest również praktyczny. Ścieżki oraz podjazd, które będą wysypane grysem będą trwałe i praktyczne. Deszcz oraz wiatr nie zniszczą ścieżek przez długi czas. Oczywiście raz na kilka lat należy uzupełnić kamienie.

Warto również pamiętać, że na ścieżkach, na których znajduje się grys chwasty nie będą bujnie rosły. Będą pojawiały się wyłącznie sporadycznie.

aranżacje z grysu

Kamień w ogrodzie na skalniak

Skalniak to wydzielona część ogrodu, która naśladuje górski krajobraz. W aranżacji skalniaka dominują kamienie, głazy, niskie rośliny, krzewy i byliny. Dzięki odpowiednio dobranym kamieniom, skalniak może stanowić ozdobę ogrodu przez cały rok.

W aranżacji skalniaka ważne jest wybieranie kamieni o nieregularnych i ostro zarysowanych kształtach, które nadadzą mu naturalnego wyglądu. Połączenie kamieni z roślinami, takimi jak trawy ozdobne, tworzy malownicze kompozycje.

Kamień może być również wykorzystany do wykończenia ogrodzenia. Coraz bardziej popularne stają się tzw. gabiony, czyli metalowe kosze wypełnione różnymi kamieniami. Takie nietypowe ogrodzenie może stanowić interesujący element aranżacji ogrodu.

Opaski wokół domu i nawierzchni

Kamień ozdobny może być również wykorzystany jako opaska wokół domu. Wąski pasek kamieni wokół cokołu domu ma za zadanie odprowadzać wilgoć z dala od fundamentów. Kamienie powoli odparowują wodę deszczową, zapewniając lepszą ochronę dla naszego domu.

Podbudowy i nawierzchnie

Kamień ozdobny można z powodzeniem wykorzystać do budowy podbudów i nawierzchni w ogrodzie. Możemy użyć grysu mniejszych frakcji do utworzenia mocnych podbudów pod taras, altanę ogrodową, miejsce na grill lub drewutnię. Warstwy różnych rozmiarów grysu zapewnią solidną podbudowę, na której możemy ułożyć płyty kamienne lub betonowe.

Redakcja e-krzesla.pl