Przesadzanie dużych drzew – jak sobie z tym poradzić?

Co zrobić kiedy masz ochotę zmienić rozłożenie roślin na działce, ale jest na niej dużo starych drzew? Śmiało zaplanuj nowy układ roślinek! Przesadzanie dużych drzew jest realne i może to jest właściwe rozwiązanie dla ciebie? 

Dlaczego przesadzamy drzewa?

Przesadzanie nie służy dużym drzewom. Posadzenie ich w nowym miejscu wiąże się z dużym ryzykiem i jest bardziej skomplikowane niż inwestycja w młode sadzonki. Dlaczego więc warto się zdecydować na taki ruch? Przesadzanie dużych drzew może istotnie zwiększyć wartość posesji. Jeden egzemplarz okazałego, starego drzewa może być warty od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Dodatkowo przesadzenie dużego drzewa może być o wiele prostsze pod względem formalności niż wykarczowanie go. Przesadzenie nie wymaga pozwolenia z urzędu gminy.

Czy przesadzanie dużych drzew jest możliwe?

Możliwe jest przesadzanie drzew każdej wielkości. Duże drzewa są ciężkie i nieporęczne. Trudno je wykopać i przetransportować. Kiedy zdecydujemy się na ten ruch warto jest wynająć firmę, która się w tym specjalizuje i posiada odpowiedni sprzęt. Przesadzanie drzew, które są nieduże można wykonać na własną rękę. 

przesadzanie dużych drzew

Zobacz także: Ogrody wertykalne – pomysł na zieleń w domu

Jakie drzewa można przesadzać?

Zanim zabierzemy się za przesadzanie, warto zorientować się, które drzewa najlepiej zniosą ten proces. Do gatunków, które najlepiej radzą sobie ze zmianą zalicza się lipa, wierzba, topola, platan, czerwony dąb, świerk, jodła oraz kosodrzewina. Najgorzej proces zniesie sosna pospolita i brzoza brodawkowata – dlatego lepiej unikajmy przesadzania tych dwóch gatunków. Kolejnym kryterium powinien być wiek drzewa. Im młodsze, tym lepiej zniesie przeprowadzkę. 

Przesadzanie dużych drzew – jak to zrobić?

Zacznij proces przesadzania dużego drzewa od ustalenia odpowiedniego terminu na ten proces. Drzewa liściaste najlepiej jest przesadzać w okresie bezlistnym. Mróz jest czynnikiem, który może zagrozić procesowi przesadzania i osłabić nasze drzewo. Dlatego najlepiej jest zaplanować akcję na okres jesieni lub wczesnej wiosny. Dla roślin iglastych bardziej odpowiedni będzie okres końcówki lata. Wtedy rosną wolniej, ale ich system korzeniowy zdąży się zregenerować przed początkiem zimy. Deszczowa jesień wspomoże iglaki w przyjmowaniu się. 

Przesadzanie drzew – jak przygotować miejsce?

Miejsce, do którego przesadzamy drzewo jest bardzo ważne. Należy poświęcić więcej czasu na przygotowanie go niż w przypadku młodych sadzonek. Należy oczyścić miejsce z większych kamieni, odpadków i chwastów. Kiedy upewnimy się, że usunęliśmy wszystkie przeszkadzające drzewu elementy, wykopujemy dołek. Powinien być on odrobinę szerszy od bryły korzeniowej oraz około 10-20% głębszy. Przy wykopywaniu dołka, pamiętajmy o zachowaniu ok. 30 cm ziemi, która była na wierzchu. Jest to najbardziej wartościowa ziemia próchnicza, która po przesadzeniu drzewa powinna znaleźć się z powrotem na wierzchu. Aby pomóc naszemu drzewu, możemy lekko spulchnić dół i boki wykopanego dołka, aby młode korzenie mogły łatwiej wbić się w nową ziemię.

Redakcja e-krzesla.pl