Składające się na rodzinę Monstera odmiany

Monstera jest jedną z ciekawszych roślin, w niektórych środowiskach nazywaną nawet królową roślin doniczkowych. Nie ma w tym nic zadziwiającego, ponieważ ta tropikalna roślina zadziwia swoim wyglądem niemalże na każdym kroku. Jednak, tak jak w przypadku prawie każdego gatunku, tworzące rodzinę Monstera odmiany roślin są dosyć zróżnicowane, a posłużenie się w sklepie frazą „poproszę monsterę” to stanowczo za mało. Jakie zatem wyróżniamy odmiany monster? Czym wyróżnia się każda z nich?

Klasyczna Monstera deliciosa

Najbardziej rozpoznawalną monsterą jest Monstera deliciosa, zwana też Monsterą dziurawą. To właśnie ona, poza dziurkami, ma charakterystyczne nacięcia na liściach w kształcie serc. Należy pamiętać, że nie każda roślina z tego gatunku ma te estetyczne nacięcia, ponieważ złe warunki zapewnione monsterze dziurawej sprawią, że wyhoduje ona jedynie zwyczajne, pełne liście. Poza pięknymi liśćmi może ona też wypuścić słodkie owoce, dające się wyhodować nawet w warunkach domowych. Ponadto cechami charakterystycznymi tej odmiany monstery są piękne korzenie powietrzne oraz przypominające kolby kwiatostany.

Małpia maska – Monstera Monkey Mask

Choć jej poprawna nazwa to Monstera adansonii, to najczęściej nazywa się ją imieniem Monkey Mask, po polsku oznaczającym małpią maskę. O jakiej odmianie mowa? Jest to malutka monstera, idealnie nadająca się do doniczek zwisających. Jej liście są szczególnie zielone, a choć mają w sobie liczne dziury, to nie ma na ich powierzchni ani jednego nacięcia. Jej uprawa jest znacznie prostsza od hodowli wyżej wymienionej Monstery deliciosa, dzięki czemu nadaje się nie tylko jako część kolekcji pasjonatów ogrodnictwa, ale również jako prezent. Ta odmiana również potrafi wyhodować smaczne owocostany, które aromatem i smakiem są najbliższe znanemu powszechnie ananasowi.

Droga i bardzo pożądana monstera kolekcjonerska

Najbardziej wyjątkową odmianą monstery jest Monstera variegata. Jest to „kuzynka” klasycznej monstery deliciosy, dlatego też do złudzenia potrafi ją przypominać. Jednak tym co szczególnie ją wyróżnia od innych roślin doniczkowych jest zdolność do wariegacji, czyli wyhodowywania całkowicie lub częściowo białych liści. Ich kolor jest bardzo czysty i piękny, a zielono-białe liście monstery variegata wyglądają zupełnie inaczej od chorych roślin doniczkowych. Sprawia to, że cena pojedynczych liściach nie jest liczona w dziesiątkach złotych, ale w setkach, a w skrajnych przypadkach w tysiącach. Jednak ta monstera jest zdecydowanie najtrudniejsza w uprawie ze wszystkich, a wyhodowanie białych liści w warunkach domowych graniczy z cudem.

Monstera minima, czyli „pseudomonstera”

Ostatnią z odmian jest Monstera minima, a właściwie to rhaphidophora tetrasperma. Biologiczna nazwa nie ma w sobie przedrostka „Monstera”, ponieważ ta roślina jest jedynie spokrewniona z klasycznymi monsterami. Mimo to jest ona niezwykle piękna, a jej liście mają przepiękną, zieloną barwę. Można ją rozpoznać po głębokości nacięć na liściach, które są znacznie większe niż w przypadku innych monster.

Redakcja e-krzesla.pl