Dachówka ceramiczna – co warto o niej wiedzieć?

Jak każdy inwestor doskonale wie, wybór pokrycia dachowego zaliczany jest do zdecydowanie najtrudniejszych zadań podczas przeprowadzania całej inwestycji budowlanej, jaką jest stawianie własnego domu. Nic więc dziwnego, że wiele osób decyduje się na rozwiązania sprawdzone i polecane przez innych inwestorów. Dobrym tego przykładem jest dachówka ceramiczna. Jakie są jej najważniejsze zalety, a także co można zaliczyć do jej minusów? Innymi słowy, wszystko, co trzeba wiedzieć o ceramicznej dachówce.

Najważniejsze zalety ceramicznej dachówki

Rzecz jasna najważniejszą sprawą, o której każdy myśli, gdy zastanawia się nad wybraniem ceramicznej dachówki, jest jakie są jej zalety. Z jakiego zatem powodu warto w nią zainwestować?
Zdecydowanie najważniejszą zaletą takiej dachówki jest jej trwałość. Jak każdy doskonale wie, pokrycie dachowe każdego dnia zmagać się będzie z ekstremalnie niesprzyjającymi warunkami pogodowymi. Warto tu wymienić przykładowo silne nasłonecznienie, bardzo niskie temperatury, deszcz, śnieg, pokrywę lodową, a także porywisty wiatr. Pomimo tak niesprzyjających warunków trwałość takiej dachówki obliczona została nawet na 100 lat, co jest naprawdę imponującym wynikiem na tle konkurencyjnych rozwiązań. Co więcej, producenci tego rozwiązania są tak pewni jakości swojego produktu, że gwarancja na 30, a często nawet 50 lat to standard.
Kolejną bardzo ważną zaletą dachówek tego typu jest wentylacja. Dachówki te montuje się w taki sposób, aby powietrze mogło swobodnie pomiędzy nimi przechodzić, a to sprawia, że cały dom jest lepiej napowietrzony. Co więcej, specjalna konstrukcja dachówki sprawia, że woda nie przedostaje się pomiędzy nimi, lecz od razu spływa do rynien.
Na koniec warto jeszcze wspomnieć, że dachówki tego typu to nie tylko zalety praktyczne, lecz również estetyczne. Występują one bowiem na rynku w ogromnej ilości kolorów, a to sprawia, że każdy inwestor dowolnie może dobierać je pod swój gust.

Czy dachówki ceramiczne mają jakieś wady?

Skoro już wiadomo, jak ciekawe i ważne z użytkowego punktu widzenia są zalety ceramicznych dachówek, warto się teraz dowiedzieć, jakie są ich wady.
Nie da się ukryć, że zdecydowanie najważniejszą wadą takiego modelu dachówki jest jego bardzo wysoka cena. Łączny koszt wykonania dachu z takiej dachówki to często nawet o 30 do 40% wyższa cena niż w przypadku innych rozwiązań. A mowa jest o standardowej dachówce, ponieważ wybierając model nieco bardziej zaawansowany, czyli np. dachówkę wentylacyjną lub przeciwśnieżną, jej cena jeszcze mocniej wzrośnie.

Kolejną bardzo istotną wadą takich dachówek jest kwestia ich wagi. Jest ona naprawdę wysoka, a to oznacza, że jeśli chce się je położyć na swoim dachu, jego konstrukcja musi przewidywać większy niż standardowy ciężar dachówki. Szczególnie wzmocniona musi zostać więźba dachowa, która w największym stopniu przenosi obciążenie z pokrycia dachu. O jakich jednak liczbach konkretnie mowa? Przyjmuje się, że średni ciężar metra kwadratowego pokrycia takiej dachówki to nawet 75 kilogramów. Jest to więc naprawdę duża waga.

Redakcja e-krzesla.pl