Dom z płaskim dachem daje możliwość wykorzystania przestrzeni w celu stworzenia ogrodu lub tarasu wypoczynkowego. Niektóre konstrukcje umożliwiają nawet stworzenie basenu albo przestrzeni przeznaczonej do montażu paneli fotowoltaicznej.
Ponadczasowy projekt domu
Jeśli chce się mieć nowoczesny dom, prezentujący ciekawą stylistykę to warto skorzystać z dostępnych na rynku projektów. Budowa domu składa się z kilku faz. Dopiero po zakończeniu budowy w stanie surowym możliwe jest zamknięcie całości dachem. Osoby zainteresowane budową domu mogą wybierać spośród wielu dostępnych rozwiązań. Szczególnie dużą popularnością w ostatnich latach cieszą się budynki mieszkalne, które mają płaskie dachy.
Jaki dach wybrać?
Najwięcej domów budowanych jest z dachem spadowym, może to być rozwiązanie dwuspadowe, jak i czterospadowe. Nowoczesne budownictwo charakteryzuje się surowością bryły, przez co najmodniejsze będzie zwieńczenie konstrukcji płaskim dachem.
Projektowane obecnie domy z płaskim dachem prezentują wysoki poziom minimalizmu, jednocześnie zachwycając oglądających ciekawymi detalami konstrukcyjnymi. Warto nadmienić, że płaski dach nie jest do końca płaski, ponieważ spadek nie może być mniejszy niż 3 stopnie. Dach taki może być nachylony nawet w 15 stopniach i dalej będzie zaliczany do kategorii dachów płaskich. Konstrukcja dachu nie może być do końca płaska, ponieważ utrudnia to spływanie deszczówki czy spadek czap śnieżnych. Ważne jest to, aby w projekcie domu uwzględnić potrzebny kąt nachylenia dachu, ponieważ musi on być odpowiednio izolowany. Taki dach jest również stropem dla ostatniego piętra budynku, z tego też powodu nazywany jest on stropodachem.
Zobacz także: Przesadzanie dużych drzew – jak sobie z tym poradzić?
Najpopularniejsze projekty z płaskim dachem
Domy z płaskim dachem najczęściej budowane są z połacią wentylowaną, w której znajdują się szczeliny wentylacyjne umieszczane pomiędzy elementy nośne. Taka konstrukcja zapewnia wentylację pomiędzy pokryciem dachowym a stropem. W ścianach zewnętrznych, które są pomiędzy dachem a stropem, również wymagane jest stworzenie wlotów wentylacyjnych. Tylko dzięki temu gwarantuje się odpowiednią wentylację, niezwykle ważną do walki z zawilgoceniem.
Płaski dach nie musi być tylko wentylowany, popularne są również konstrukcje, które oparte są na dachu niewentylowanym, w którym nie ma pustej przestrzeni pomiędzy stropem a pokryciem dachu. Projekty domów z dachem niewentylowanym charakteryzują się brakiem wiązarów i dachem wykonanym z płyty żelbetowej. Warstwy, z których składa się dach, przylegają do siebie. W przypadku takich dachów ważne jest to, aby były one odpowiednio nachylone, ponieważ należy na nie wylać izolację z betonu lub wykonać izolację z ułożonych odpowiednio płyt żelbetowych.
Ile kosztuje dom z płaskim dachem?
Koszt budowy dachu płaskiego jest niższy od kwoty, którą zapłacić należy za wykonanie dachu spadzistego. Jest to spowodowane tym, że do jego budowy potrzebne jest mniej materiałów. Jeśli chce się przeznaczyć na budowę swojego domu mniej pieniędzy, warto pomyśleć nad projektami domów z płaskim dachem. Co więcej, takie rozwiązanie umożliwia również przystosowanie dachu do stworzenia na nim ogrodu lub miejsca wypoczynkowego. Dzięki temu funkcjonalność dachu jest zwiększona.