Truskawki na balkonie to trend idealny dla mieszkańców miast, którzy nie posiadają ogrodu. Uprawa owoców to nie tylko przepis na nowe hobby, ale także okazja do spróbowania ekologicznych i zdrowych plonów. Dzięki kilku prostym wskazówkom, będziesz mógł cieszyć się własnymi zbiorami przez całe lato, a nawet wczesną jesień.
Truskawki na balkonie – odmiany
Zanim kupimy sadzonki truskawek na balkon, warto się zastanowić, czego od rośliny oczekujemy. Spośród odmian przeznaczonych do uprawy w donicach, możemy wyróżnić kilka głównych rodzajów:
-
klasyczne – owocują raz w roku w terminie czerwiec – lipiec, mają duże, smaczne owoce i są odporne na zimno. Są to odmiany wczesne “Honeoye”, “Kama” oraz późniejsze “Kent” i “Vikat”
-
całoroczne – odmiany te w sezonie powtarzają owocowanie i po około 4 tygodniach od wydania pierwszych owoców, możemy spodziewać się procesu ponownie. Niestety mają niską odporność na niskie temperatury. Do tego rodzaju zaliczają się odmiany “Selva”, “Evita”, “Albon” i “Tresca”
-
sadzonki frigo – uśpione sadzonki truskawek, które po dwóch miesiącach od zasadzenia dadzą pierwsze owoce. Przez użycie technologii frigo, sadzonki rosną bardzo szybko i są odporne na niskie temperatury
Zobacz także: Ogrody wertykalne – pomysł na zieleń w domu
Ziemia do truskawek – jaką wybrać?
Truskawki na balkonie będą korzystać z ograniczonej ilości gleby, która zmieści się w donicy. To oznacza, że ziemia do truskawek powinna być odpowiednia żyzna i bogata w mikroelementy. Nadaje się do tego uniwersalny grunt ogrodowy, do którego można dodać torf ogrodniczy, kompost oraz materiał rozluźniający (np. drobny żwir lub piasek). Jeśli kupujemy gotowe podłoże, dobrze sprawdzi się gleba do uprawy warzyw. Ziemia do truskawek powinna mieć odczyn obojętny do lekko kwaśnego (pH 5,5 do 6,5).
Uprawa truskawek na balkonie to nie jedyna opcja na zieleń w miejskiej przestrzeni. Ciekawą alternatywą mogą być Ogrody wertykalne – pomysł na zieleń w domu, które również doskonale sprawdzą się na niewielkich powierzchniach.
Truskawki na balkonie – sadzenie i pielęgnacja
Aby sadzonki truskawek przyjęły się na balkonie, należy pamiętać o wybraniu prawidłowej donicy lub skrzynki. Powinna być odpowiednio głęboka, aby korzenie truskawek miały stosownie dużo miejsca do rozwoju. Warto pamiętać, że rośliny nie powinno się sadzić zbyt głęboko, ponieważ podstawa jej pędów może ulec gniciu. Donice umieszczamy w dobrze nasłonecznionym miejscu i obficie podlewamy. W cieniu, rośliny gorzej kwitną. Pamiętajmy też o regularnym podlewaniu, bezpośrednio do ziemi lub na spodek pod donicą. Truskawki na balkonie należy również regularnie nawozić. Wystarczy do tego uniwersalny nawóz płynny, przeznaczony do roślin i warzyw owocujących. Jeśli zależy nam na naturalnych preparatach, można wziąć pod uwagę biohumus.
Choroby i szkodniki
Rośliny potrzebują regularnego doglądania i obserwowania. Truskawki należy badać pod kątem występowania chorób grzybowych i szkodników. Kiedy szybko zauważymy niepokojące objawy, możemy uniknąć używania na balkonie chemicznych środków ochrony roślin. Najpopularniejszym szkodnikiem jest mszyca. Na szczęście odstrasza ją zapach czosnku, co oznacza, że można z nią sobie poradzić za pomocą naturalnych preparatów.
Koniec sezonu
Aby pomyślnie zakończyć sezon letni, warto jesienią przyciąć pędy, które owocowały. Dzięki temu będziesz mógł cieszyć się truskawkami na swoim balkonie przez kolejne 2-3 lata.