Strona główna
Nieruchomości
Tutaj jesteś

Protokół zdawczo odbiorczy lokalu – kiedy i jak go sporządzić?

4 listopada 2021 protokół zdawczo odbiorczy lokalu


Sprzedaż mieszkania jest procesem wieloetapowym. Jednym z ostatnich elementów sprzedaży jest sporządzenie protokołu zdawczo odbiorczego. Niestety nadal jest on niedoceniany przez kontrahentów, a wbrew pozorom, jest bardzo ważny. Jak powinien wyglądać protokół zdawczo odbiorczy lokalu?

Kropka nad „i”

Sprzedaż lokalu to proces długotrwały i skomplikowany. Sprzedający bardzo często bagatelizują ostatni etap sprzedaży jakim jest przekazanie lokalu nowemu właścicielowi. Jest to błąd!

Protokół zdawczo odbiorczy lokalu ma zabezpieczyć interesy każdej ze stron transakcji. Drobiazgowe i solidne sporządzenie protokołu jest ubezpieczeniem przed roszczeniami nabywcy, który nie będzie zadowolony ze stanu technicznego lokalu.

Protokół zdawczo odbiorczy lokalu można sporządzić na każdym etapie sprzedaży. Bardzo ważne jest, by był to dokładny opis lokalu. Powinien zawierać informacje o stanie technicznym, ale również umeblowaniu, które wchodzi w skład lokalu.

Warto pamiętać, że protokół zdawczo odbiorczy lokalu jest dokumentem, który przydaje się nie tylko w momencie sprzedaży nieruchomości, ale również w trakcie jej wynajmu.

Jakie informacje powinny znaleźć się protokole zdawczo odbiorczym?

Nie istnieje jeden zwór protokołu zdawczo odbiorczego. Można posiłkować się wzorami, które dostępne są w Internecie. Trzeba jednak pamiętać, że w każdym dokumencie muszą znaleźć się następujące dane.

Protokół zdawczo odbiorczy lokalu sporządzany jest w dwóch egzemplarzach. Musi zostać zaznaczone w jakim celu został wykonany. Kolejnym elementem jest określenie lokalu. Należy wskazać umowę, do której jest on załącznikiem (umowa przedwstępna kupna-sprzedaży, akt notarialny sprzedaży, umowa najmu nieruchomości).

Kolejnym etapem protokołu jest dokładne opisanie stanu technicznego lokalu. Okna, podłogi, ściany muszą zostać opisane. Ważne jest dokładne określenie mebli i wyposażenia AGD, które pozostaną w lokalu. Należy pamiętać, że im dokładniejszy będzie opis nieruchomości, tym większe szanse mamy na to, że transakcja do samego końca będzie przebiegała bezproblemowo.

W protokole zdawczo odbiorczym można również umieścić ilość przekazanych kompletów kluczy.
Ważne jest również spisanie stanów liczników gazu oraz energii elektrycznej. Koniecznie należy określić która ze stron pokrywa koszty utrzymania lokalu w ostatnim miesiącu. Stan liczników jest niezbędny, by rozliczyć się z dostawcami mediów.

Sporządzając protokół zdawczo odbiorczy w mieszkaniu, które przeznaczone jest do wynajmu warto posiłkować się zdjęciami. Fotografie uwiecznią standard lokalu. Będzie dokładnie widać w jakim stanie są meble, które zostają w mieszkaniu. Dzięki temu rozwiązanie umowy najmu, które może nastąpić po kilku latach, będzie przebiegało w przyjaznej atmosferze. Nie będzie żadnych wątpliwości, czy zniszczenia, które powstały w lokalu wynikają z normalnego użytkowania, czy są zbyt poważne.

Protokół zdawczo odbiorczy lokalu to dokument, który nie jest trudny do sporządzenia. Trzeba pamiętać, że jest to gwarancja bezpieczeństwa zarówna dla sprzedającego, jak i dla nabywcy nieruchomości.

Redakcja e-krzesla.pl

Redakcja E-Krzesla.pl to zespół entuzjastów, którzy z pasją tworzą treści z zakresu budownictwa, domu, wnętrz, ogrodu, mebli oraz nieruchomości. Naszym celem jest dostarczanie inspiracji i porad, które pomogą naszym czytelnikom w kreowaniu funkcjonalnych i estetycznych przestrzeni.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

wynajem domków letniskowych
protokół zdawczo odbiorczy lokalu
wypowiedzenie umowy najmu przez wynajmującego

Jesteś zainteresowany reklamą?

wypowiedzenie umowy najmu przez wynajmującego