Strona główna
Dom
Tutaj jesteś

Wilgoć w domu – jak sobie z nią poradzić?

6 września 2022 wilgoć w domu

Wilgoć w domu to problem, którego nie można bagatelizować. Drobne zaniedbanie może spowodować rozrost grzyba lub wykwity pleśni, które są niebezpieczne dla zdrowia domowników. Jeśli zauważasz pierwsze objawy nadmiaru wilgoci w mieszkaniu, zdecyduj się podjąć pierwsze kroki, aby przywrócić prawidłową wilgotność powietrza do twoich wnętrz.

Wilgoć w domu – objawy 

Nadmiar wilgoci w domu nie pojawia się natychmiastowo. Jest to raczej proces podczas, którego gromadzi się wilgotne powietrze. Jest kilka objawów, które pomogą ci rozpoznać czy jest ona problemem w twoim domu. Pierwsze oznaki pojawią się w kuchni lub w łazience. Są to bowiem pomieszczenia, w których codzienne czynności wytwarzają duże ilości pary wodnej. To w nich najszybciej będzie można dostrzec rozwijający się problem. Zwróć uwagę na zaparowane okna i lustra. Nadmierna wilgoć w domu będzie się na nich objawiać. Jeśli twoje pranie i mokre ręczniki nie chcą schnąć lub zajmuje im to więcej czasu niż zwykle, to również jest problem. Wilgoć na ścianie to najczęściej wilgotne plamy wewnątrz budynku, które mogą być pokryte czarnym meszkiem. Natomiast kiedy zacznie unosić się zapach stęchlizny, to może być znak, że w mieszkaniu zalęgły się zarodniki pleśni. 

Zobacz także: Ogrody wertykalne – pomysł na zieleń w domu

Wilgoć na ścianie – przyczyny

Nadmiar wilgoci może być spowodowany przez wiele czynników naraz. Często jest to problem związany z budownictwem, ale nie zawsze. Najpopularniejszą i zarówno najprostszą do naprawienia przyczyną jest brak dbałości o odpowiednią wentylację. Wilgoć w mieszkaniu może być spowodowana przez powódź lub zalanie mieszkanie przez sąsiada. Problem może się również pojawić przez źle ocieplone ściany oraz przez zbyt szczelne okna lub źle zamontowane.

Wilgoć technologiczna najczęściej spowodowana jest przez brak izolacji fundamentów i wady konstrukcyjne budynku. To zjawisko może często występować nie tylko w starym domu, ale również w nowych obiektach. Wilgoć technologiczna to określenie na taką sytuację. Grzyby i pleśń lubią nie tylko miejsca słabo wentylowane i ciemne, ale także zakurzone. Często zdarza się, że za ciężkimi meblami lub w zakurzonych rogach zacznie się rozwijać grzyb.

Nadmierna wilgoć w domu – zapobieganie

Kiedy zauważymy nadmierną wilgoć w domu należy szybko reagować. Grzyby mają tendencję do głębokiego zakorzeniania się w ścianach. Są wtedy bardzo trudne do usunięcia. Zależy nam, aby do tego nie dopuścić. Gdy wilgoć w domu da pierwsze oznaki, powinniśmy zacząć często wietrzyć mieszkanie, usprawnić system wentylacyjny i zaopatrzyć się w osuszacze powietrza. Jeśli kratki wentylacyjne są zakurzone, wyczyść je. Spróbuj produkować mniej pary wodnej – podczas gotowania używaj pokrywek, korzystaj z okapu. W zimie pamiętaj o odpowiednim ogrzewaniu mieszkania

wilgoć w domu

Wilgoć w domu – rozwiązania

Jeśli domowe sposoby na nadmierną wilgoć w domu nie działają, warto zastanowić się nad alternatywnymi rozwiązaniami. Warto skorzystać z osuszacza powietrza, którego szeroką ofertę możemy znaleźć dzisiaj na rynku. Dobierz właściwą moc sprzętu do poziomu wilgoci w mieszkaniu, grubości ścian oraz metrażu pomieszczenia. Urządzenie powinno skutecznie obniżyć względną wilgotność powietrza i skroplić nadmiar wody do specjalnego zbiornika.

Po zadbaniu o odpowiednią wentylację i odprowadzenie nadmiaru wody, można spróbować podnieść temperaturę wewnątrz pomieszczenia. Wilgoć w domu zacznie odparowywać.

Rośliny naturalnie pochłaniają wilgoć w domu. Inwestycja w takie gatunki jak skrzydłokwiat, oplątwa, bluszcz i paprotki może okazać się pomocna w walce z wilgocią w domu.  

Jeśli widzimy, że grzyb zaatakował ścianę, czeka nas remont. Rozpoczynając od likwidacji grzybni, mechanicznie oczyszczamy ścianę. Jeśli grzyb jest głęboko może nawet zajść potrzeba skucia tynku. Dlatego tak ważne jest szybkie reagowanie na wilgoć w domu.

Redakcja e-krzesla.pl

Redakcja E-Krzesla.pl to zespół entuzjastów, którzy z pasją tworzą treści z zakresu budownictwa, domu, wnętrz, ogrodu, mebli oraz nieruchomości. Naszym celem jest dostarczanie inspiracji i porad, które pomogą naszym czytelnikom w kreowaniu funkcjonalnych i estetycznych przestrzeni.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

fotele do stylizacji rzęs
jak wybrać funkcjonalne łóżko
Nowoczesny piekarnik w smart domu

Jesteś zainteresowany reklamą?