Strona główna
Ogród
Tutaj jesteś

Doniczki na kaktusy – jak wybrać najlepszą?

6 września 2022 Doniczki na kaktusy – jak wybrać najlepszą?


Kaktusy i sukulenty to rośliny, których nie spotkamy w klimacie europejskim. Mają specyficzne wymagania, a ich sposób uprawy mocno różni się od znanych nam roślin. Często popełnianym błędem po zakupie rośliny jest pozostawienie jej w tej samej doniczce przez długie lata. Mało osób wie, że kaktusy tak jak inne kwiaty potrzebują regularnej opieki i przesadzania. Jeśli doniczki na kaktusy wprawiają cię w konsternację, trafiłeś na artykuł dla siebie.

Wykonanie doniczki na kaktusy

Dobór doniczki na kaktusy pod kątem materiału, z którego jest wykonana to jedno z najważniejszych kryteriów. W sprzedaży jest szeroka oferta różnego rodzaju donic. Przez długi czas utrzymywał się mit, że glina to najlepszy materiał na doniczki do kaktusów. Okazuje się, że przez wysoką porowatość i przepuszczalną strukturę glina zabiera wodę kaktusowi, a ziemia wokół niego zbyt szybko wysycha. Z tego samego powodu należy unikać donic drewnianych. O wiele lepiej sprawdzą się doniczki ceramiczne, plastikowe i blaszane, których gładka powierzchnia nie przepuszcza wody, a tym samym utrzymuje wilgoć w podłożu odpowiednio długo. 

doniczki na kaktusy

Doniczki na kaktusy – wielkość

Większość kaktusów, które kupujesz w sklepie jest posadzona w zbyt małej doniczce. Jak każda inna roślina, sukulenty potrzebują odpowiedniej ilości miejsca do rozwoju. Zbyta ciasna doniczka ogranicza rozrost systemu korzeniowego. Roślina przez to będzie rozwijała się o wiele wolniej lub wcale. Dlatego po zakupie nowego sukulenta polecamy przesadzić go do większej doniczki, która zapewni mu odpowiednio dużo miejsca do wzrostu. Trzeba uważać, żeby nie przesadzić w drugą stronę. W zbyt dużej doniczce może dochodzić do zbyt dużego zakwaszenia gleby, które w szybki sposób prowadzi do gnicia i rozwoju grzyba. 

Płytkie doniczki na kaktusy można śmiało stosować w przypadku młodych roślin. Dla tych starszych odpowiednie będą głębsze naczynia.

Podczas pielęgnacji roślin doniczkowych, takich jak kaktusy, ważne jest, by znać odpowiednie warunki wzrostu. Często rośliny mogą napotkać problemy, jak np. Żółte liście monstery i inne problemy.

Inne naczynia

Kaktusy to rośliny, które lubią towarzystwo i konkurencję. Jeśli zastanawiamy się nad uprawą kaktusów, warto wziąć pod uwagę możliwość posadzenia ich w grupie. Możemy dostać w sprzedaży duże i długie doniczki na kaktusy, które przeznaczone są do hodowania kilku sukulentów naraz. Przez to, że kaktusy pobierają pokarm przez korzenie, obecność kilku roślin w jednej doniczce zmusza je do konkurencji między sobą, a tym samym do szybszego wzrostu.  Posadź swoje sukulenty w kompozycji i obserwuj jak na tym skorzystają.

Doniczki na kaktusy – cena

Najtańsze doniczki do kaktusów możemy zrobić sami. Metalowe puszki po konserwach nadają się idealnie do tych pustynnych roślin. Wystarczy je dokładnie umyć, a w dnie zrobić dodatkowe otwory, które pomogą kaktusowi odprowadzić nadmiar wody. Jeśli jesteś fanem podejścia zero waste, to bez zwątpienia jest to rozwiązanie dla ciebie. 

Jeśli twój budżet jest niewielki, a pragniesz kolorowego towarzystwa dla twoich roślin, wybierz doniczkę plastikową. Z pewnością szeroka gama kolorów i niewielka cena pozwoli ci na zakup doniczki twoich marzeń.

Kiedy cena nie gra roli i potrzebujesz rozwiązania na lata, odpowiedzią jest doniczka ceramiczna. Zwykle takie naczynia są ciężkie i porządne, a grozić im będzie jedynie rozbicie. 

Przesadzanie storczyków – krótki poradnik

Redakcja e-krzesla.pl

Redakcja E-Krzesla.pl to zespół entuzjastów, którzy z pasją tworzą treści z zakresu budownictwa, domu, wnętrz, ogrodu, mebli oraz nieruchomości. Naszym celem jest dostarczanie inspiracji i porad, które pomogą naszym czytelnikom w kreowaniu funkcjonalnych i estetycznych przestrzeni.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Doniczki na kaktusy – jak wybrać najlepszą?
larwy ziemiórek
ziemia pod pomidory

Jesteś zainteresowany reklamą?