Przesadzanie storczyków to prosta czynność, która wymaga jedynie dobrych chęci. Osłabiona orchidea to częste zmartwienie niejednej pani domu. Co robić, kiedy nasza roślina przestaje kwitnąć, a jej korzenie zaczynają lekko gnić? Rozwiązanie tego problemu okazuje się bagatelnie proste. Jeśli zastanawiasz się, kiedy przesadzać storczyki i jak to zrobić, to to jest artykuł dla ciebie.
Przesadzanie storczyków – kiedy je wykonujemy?
Przesadzanie storczyka powinno wykonywać się regularnie, średnio co dwa lata. Po czym poznać, że nasza orchidea potrzebuje zmiany? Pierwszą oznaką jest przerost korzeni. Będą one wyraźnie wystawać poza doniczkę, sygnalizując, że mają za ciasno. Drugą wskazówkę możemy znaleźć w podłożu. Kiedy zacznie ono ulegać rozkładowi, należy je zmienić. Jego wymiana będzie również konieczna, kiedy zauważymy, że rośliny zostały zaatakowane przez choroby lub gdy korzenie orchidei zaczną gnić. Gorsza kondycja naszych kwiatów jasno zasygnalizuje, kiedy przesadzać storczyki. Jeśli kwiat nie jest zagrożony chorobą, ani przelaniem warto wziąć pod uwagę pory roku. Korzystnie jest przesadzać storczyki wiosną, kiedy roślina nie kwitnie i nie ma jeszcze wykształconych pędów kwiatowych.
Zobacz także: Larwy ziemiórek – mali wrogowie roślin doniczkowych
Przesadzanie storczyków – podłoże
Orchidee potrzebują specyficznego środowiska do rozwoju. Doniczka, do której będziemy przesadzać roślinę nie musi być większa. Nowe korzenie, które tworzą się tuż pod liśćmi storczyka nie potrzebują do rozwoju ziemi, a jedynie wilgotne powietrze. Doniczka przede wszystkim powinna być przezroczysta. Będzie przez to pozwalała korzeniom na przeprowadzanie procesu fotosyntezy. Storczyki potrzebują przewiewnego gruntu. Podłoże powinno się składać głównie z kory połączonej z innymi komponentami. Odpowiednim dodatkiem do ziemi dla storczyka jest mech torfowiec, który pomoże zapewnić odpowiednią wilgotność roślinie.
Przesadzanie storczyków krok po kroku
Przed przesadzaniem storczyka powinniśmy pamiętać, że jego korzenie powinny być lekko wilgotne. Kiedy będą zbyt suche, mogą się łatwo połamać. Storczyki przesadzamy w trzech prostych krokach:
- Przez delikatne ściśnięcie boków doniczki, oddzielamy korzenie storczyka od jej ścianek. Wysuwamy roślinę i usuwamy resztki podłoża spomiędzy jej korzeni.
- Za pomocą nożyczek, usuwamy stare korzenie, które mogłyby zgnić w nowej doniczce.
- Pośrodku doniczki układamy korzenie i lekko je skręcamy. Przysypujemy roślinę podłożem. Jeśli storczyk jest niestabilny, przysypujemy korą także korzenie powietrzne.
Pielęgnacja i wskazówki
Przed przesadzaniem storczyków powinno się pamiętać o kilku ważnych rzeczach. Nie wolno przesadzać storczyka, który kwitnie. Należy zaczekać aż kwiat przekwitnie lub obciąć jego kwiatostany. Nie powinno się przesadzać storczyków od razu po ich zakupie, ponieważ może być to dla nich zbyt duży szok. Szczególną uwagę powinno się przykładać do zielonych wierzchołków korzeni, które są miejscem podziału komórek. Odpowiadają za wzrost korzeni, a każde dotknięcie może je uszkodzić.
Po przesadzeniu storczyków, kiedy usunęliśmy wiele zniszczonych korzeni, nie powinno się podlewać rośliny przez 10 – 14 dni. Jeśli korzenie orchidei były zdrowe, można ją odrobinę podlewać. Pierwsze nawożenie stosujemy 2 -3 tygodnie po przesadzeniu storczyka.