Monstera w ostatnich latach zyskała dużą popularność. Szczególnie liście monstery stały się atrakcyjnym wzorem, który obecnie możemy często zauważyć na wielu przedmiotach codziennego użytku. Jej egzotyczny wygląd przyciągnął wielu amatorów ogrodnictwa. Stąd też pojawia się pytanie, co jeśli nasza monstera nie wygląda jak z obrazka?
Żółknące liście monstery
Żółte liście monstery to pierwszy objaw przelania rośliny. Monstera potrzebuje lekko wilgotnego podłoża. W lato powinno się podlewać ją raz w tygodniu, a w okresie zimowym średnio co dwa tygodnie. Konieczna jest również doniczka, która zapewni roślinie odpowiedni drenaż. Przelanie jest jednym z najczęstszych błędów popełnianych przy uprawie monstery. Kiedy stan rośliny jest naprawdę poważny, liście monstery mogą ulec zbrunatnieniu, a jej korzenie gnić. W takim przypadku najbezpieczniej jest zrobić nowe sadzonki z pędów, które pozostały zdrowe.
Zobacz także: Doniczki na kaktusy – jak wybrać najlepszą?
Monstera – brązowe plamy na liściach
Najczęstszą przyczyną pojawienia się grzyba jest przelanie monstery. Brązowe plamy na liściach, wokół których widać jaskrawą obwódkę są objawem ataku grzyba. Jego zarodniki mogą zostać również przeniesione na monsterę z innych roślin. Osłabione kwiaty szybciej łapią infekcję, dlatego należy dbać o prawidłową uprawę. Dopóki plamy nie rozprzestrzeniły się na całej roślinie, zainfekowane liście można odciąć i użyć odpowiednich środków grzybobójczych. Warto również odizolować monsterę od innych roślin, aby grzyb nie zainfekował również ich.
Brązowe końcówki liści monstery
Monstera jest dość odporna na brak wody. Mimo to, w skrajnych przypadkach można zauważyć zmiany na liściach, które są spowodowane suszą. Końcówki liści reagują w takich przypadkach wysychaniem. Można wtedy zauważyć szaro-brązowe, suche plamy pokrywające końce liści. Rozwiązanie problemu jest wyjątkowe proste. Należy zaopatrzyć się w zwykły spryskiwacz i zraszać roślinę dwa razy w tygodniu wodą o temperaturze pokojowej. Jeśli posiadamy nawilżacz powietrza, można go ustawić w pobliżu monstery. W zimie pamiętajmy, aby nie stawiać rośliny przy kaloryferze.
Zwijające się liście monstery
Kiedy monstera zwija liście, sygnalizuje, że nie pasuje jej podłoże. Takie zachowanie towarzyszy najczęściej problemom ze zbyt skąpą mineralizacją ziemi lub ze zbyt zbitą glebą. Podłoże powinno być przepuszczalne. Aby poprawić sytuację, warto zainwestować w torf i przesadzić kwiata. Odpowiednia będzie też uniwersalna ziemia doniczkowa, jednak trzeba pamiętać o jej odpowiednim spulchnieniu i drenażu. Roślina nie lubi zalegającej w doniczce wody. Dlatego można się także zastanowić nad wymieszaniem ziemi z perlitem, który rozluźni i napowietrzy glebę.
Monstera to wymagająca roślina, ale nie jedyna, którą możesz uprawiać w domu. Jeśli szukasz innych ciekawych roślin, dowiedz się, Jak wyhodować własny imbir w doniczce?
Najczęstsze szkodniki
Oprócz problemów związanych z uprawą, monsterę mogą zaatakować szkodniki. Jedne z najpopularniejszych to wełnowce. Te owady są małe, a ich ciało pokryte jest białymi, woskowymi łuskami. Można je zauważyć na spodniej stronie blaszki rośliny, na której żerują. Aby je zwalczyć należy roślinę opryskać. Najkorzystniejszy będzie ekologiczny preparat na bazie oleju parafinowego. Innym popularnym szkodnikiem są przędziorki. Ich obecność związana jest ze zbyt suchym powietrzem w pomieszczeniu. W wyniku ich żerowania liście bledną. Aby się ich pozbyć, można przecierać liście gąbką z płynem do mycia naczyń. Zabieg należy powtarzać i obserwować, czy szkodniki nie wracają.