Wrzosy na balkonie – jak o nie dbać, aby przetrwały zimę?

Doniczki z wrzosami to piękne ozdoby sprawdzające się doskonale nie tylko na tarasie, ale również na balkonie. Jak jednak o nie dbać, aby cieszyły oczy i mogły przetrwać jak najdłużej? Warto stosować się do kilku wytycznych.

Wrzosy na balkonie – podstawowe wytyczne

Wrzosy zwykle sprzedawane są w doniczkach, w zdecydowanej większości przypadków doniczki te są jednak zbyt małe, aby zapewnić im prawidłowy rozwój. Dobrym pomysłem jest więc przesadzenie ich zaraz po zakupie do większych donic, choć można w tym celu wykorzystać również skrzynki oraz inne pojemniki. Podczas przesadzania wrzosów warto zwrócić uwagę na podłoże, do jakiego trafią. Nie są one trudne w hodowli, lubią jednak kwaśne podłoże i przynajmniej kilkucentymetrowy drenaż. Szukając pojemników na wrzosy warto też pamiętać o tym, że powinny posiadać one otwory w dnie. Tylko w ten sposób uda się wydajnie pozbyć nadmiaru wody.
Wrzosy na balonie powinny być regularnie podlewane. Dobrze sprawdza się w tym celu zarówno odstana woda, jak i deszczówka. Zaleca się przy tym, aby podlewanie tych roślin było regularne. Ziemia w donicy nie powinna być wysuszona, rośliny nie radzą sobie jednak najlepiej także wtedy, gdy dochodzi do jej przelania. O pewnej ostrożności mówi się również w kontekście nawożenia wrzosów balkonowych. Czasem zabieg tego typu jest w stanie przynieść im znacznie więcej szkód niż korzyści. Jeśli więc zdecydowaliśmy się na podłoże zakupione w centrum ogrodniczym, możemy całkowicie zrezygnować z nawożenia, bo taka ziemia jest już przeważnie wzbogacona dawką nawozu. Nawóz zaleca się stosować więc przede wszystkim wiosną, a i wtedy postuluje się podawanie jedynie niewielkich jego dawek i koncentrowanie się na nawozach o spowolnionym działaniu.

Zobacz także: Truskawki na balkonie – jak zacząć uprawę?

Zimowanie wrzosów na balkonie

Jeśli nasze wrzosy balkonowe mają przetrwać zimę, zwróćmy uwagę przede wszystkim na ich odpowiednie ustawienie. Stanowiska idealne dla nich powinny mieć zapewnioną ochronę przed wiatrem, wskazane jest przy tym ich dobre nasłonecznienie. Wrzosy zimują dość dobrze, nie oznacza to jednak, że nie czyhają na nie żadne zagrożenia. Najpoważniejszym problemem jest ich zmarznięcie, co może mieć miejsce zwłaszcza wtedy, gdy zima jest wietrzna, a do tego rzadko pada śnieg. Przetrwania nie ułatwia im również niewielka ilość podłoża.
Oczywiście, możemy podejmować działania, które zwiększą szanse wrzosów na przezimowanie. Najważniejszym krokiem jest w takim przypadku zabezpieczenie ich przed silnymi mrozami. Najbardziej nieskomplikowanym sposobem jest w takim przypadku ustawienie donic na grubej warstwie styropianu. Doskonale sprawdza się jednak również okrycie roślin słomą i iglastymi gałązkami. Jeśli nasza kolekcja wrzosów na balkonie jest większa, na czas zimy warto umieścić wszystkie donice w większej skrzynce. Wolne miejsca musimy wtedy uzupełnić papierem, styropianem albo innym materiałem izolacyjnym znajdującym się pod ręką. Oczywiście, zimą wrzosy także powinny być podlewane, a po nadejściu wiosny – przycięte w odpowiedni sposób.

Redakcja e-krzesla.pl