Szafy do sypialni przesuwne – jak wybrać najlepszą?

Szukając szafy do sypialni, coraz więcej osób zastanawia się nad modelem przesuwnym. Choć jednak właśnie taki typ szafy jest zwykle uważany za strzał w dziesiątkę, podobnie jak każdy inny zakup, nie powinien być dokonywany w pośpiechu. Na co warto zwrócić zatem szczególną uwagę, jeśli zależy nam na tym, aby szafa do sypialni przesuwna służyła nam przez lata?

Szafa przesuwna i jej zalety

Szafa przesuwna w sypialni to rozwiązanie, bez którego wiele osób nie umie już wyobrazić sobie tego pomieszczenia. Trudno się temu dziwić. Lista jej zalet jest długa, wśród najważniejszych wymienia się zaś łatwość użytkowania, funkcjonalność oraz wygodę. Nawet, jeśli szafa posiada spore gabaryty, umiejscowienie jej w sypialni zapewnia nam oszczędność miejsca. Nie ma tu mowy o otwartych na oścież drzwiach, tuż przy szafie można więc umieścić inne elementy aranżacyjne nie obawiając się tego, że będą zawadzać sobie.
Plusem szaf przesuwnych jest też ich duże zróżnicowanie rozmiarowe. Klasyczne rozwiązania zwykle mają około dwóch metrów wysokości. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie temu, aby zabudować szafę aż po sufit. Dzięki temu można znakomicie wykorzystać przestrzeń, dla której zwykle nie ma zastosowania. Taki stan rzeczy jest doceniany nie tylko przez właścicieli niewielkich sypialni. Szafa sięgająca po sufit ma też pewne zalety wizualne. Odciąża wystrój i wpływa na optyczną lekkość aranżacji.

Czy szafy przesuwne mają wady?

Szafy do sypialni przesuwne nie są wolne od wad, choć bardziej poprawne byłoby mówienie nie o przeszkodach nie do pokonania, ale o pewnych niedogodnościach z nimi związanych. Największym problemem może okazać się to, że nie występują nigdy w wersji jednodrzwiowej, co może być kłopotliwe, gdy dysponujemy naprawdę małą sypialnią. Nie można nie zauważyć i tego, że szafy przesuwne są droższe od klasycznych rozwiązań. Sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej, gdy nasza sypialnia ma niestandardowe wymiary. W takim przypadku jedyną możliwą opcją jest wykonanie szafy na indywidualne zamówienie, a to może zabrać sporo czasu.

Wybór szafy przesuwnej – najważniejsze aspekty

Wybierając szafę, która trafi do sypialni dobrze jest pamiętać o tym, że powinna być ona nie tylko miła dla oka, ale również funkcjonalna. To nakazuje nam zwrócenie szczególnej uwagi na typowe dla niej gabaryty. Szafa jednoosobowa powinna mieć co najmniej 120 centymetrów szerokości. Jeśli jednak ma być wykorzystywana przez dwie osoby, dobrze jest zainwestować w większy model, o szerokości nawet 200 centymetrów. Pozwoli to na lepsze zarządzanie wolną przestrzenią i sprawi, że znalezienie czegokolwiek w szafie nie będzie dla nas wyzwaniem.

Warto pamiętać także o tym, że szafy do sypialni przesuwne nie zawsze są tak samo wytrzymałe. Tu kluczowe znaczenie ma materiał, z jakiego są wykonane. W sprzedaży dostępne są zarówno modele drewniane, jak i te, które wykonano z płyt MDF, zakup powinien być więc przemyślany również pod tym kątem, bo każdy z tych materiałów ma pewne niedociągnięcia.

Redakcja e-krzesla.pl